Szukasz mocnych wrażeń? 5 świetnych kryminałów, które powinieneś przeczytać

Antoni Kwapisz
31.10.2015

Powszechnie wiadomo, że u mężczyzn najbardziej pociągający jest nie wygląd, ale intelekt. Nie ma też lepszego ćwiczenia dla szarych komórek niż czytanie. Oczywiście w zabieganym świecie trudno jest nam znaleźć czas na ciężkie pozycje i wielkie literackie epopeje, dlatego nie mamy zamiaru nakłaniać Was do spędzania wieczorów na analizowaniu struktury rodów obecnych w „Stu latach samotności”. Sięgnijmy po coś lżejszego. Przygotowaliśmy dla Was ranking 5 naprawdę świetnych kryminałów, które nie pozwolą Wam stracić kontaktu z książkami, a przy okazji zapewnią masę emocji.

  1. Seria Millenium – absolutny światowy hit i jeśli jeszcze nie znasz przygód Lisbeth Salander i Michaela Blomkvista, to szybko nadrób to niedopatrzenie. Czyta się świetnie i dosłownie połyka kolejne tomy (są 3). Niedawno ukazała się kontynuacja serii, ale jej autorem jest już inny pisarz. Twórca serii, Stieg Larsson, zmarł przed tym, jak jego książki zdobyły status kultowych.
  2. Zbrodnia i kara – dla odmiany coś z klasyki literatury. Jeśli nie przeczytałeś dzieła Dostojewskiego w szkole, to teraz jest dobra okazja, aby uzupełnić swoje braki. Wybitna lektura, doskonały kryminał utrzymany w artystycznej formie. Wciąga nawet teraz i wiele osób chętnie wraca do tej pozycji po latach.
  3. Karaluchy – a także inne książki z serii o komisarzu norweskiej policji Harrym Hole autorstwa Jo Nesbo. Niektóre są trudne do przełknięcia, ale nie sposób im odmówić jednego – wciągają. Świetna literatura dla tych, którzy mają w sobie coś z detektywa i lubią we własnym zakresie rozwikływać zagadki. Napisane dobrym językiem, z wyrazistymi postaciami, niezbyt długie, a więc w sam raz na przerwy od rzeczywistości.
  4. Paranoja – rewelacyjna książka amerykańskiego pisarza Josepha Findera. Niedawno doczekała się ekranizacji, ale dużo słabszej od tego, co zaproponował swoim czytelnikom autor. „Paranoję” czyta się na jednym wdechu, dlatego nie polecamy jej tym, którzy muszą wcześnie wstać do pracy. Wciągająca, wartka akcja, masa humoru i coś, co spodoba się pracującym w korporacjach – demaskowanie kulisów pracy w takich biznesowych, globalnych machinach.
  5. Ława przysięgłych – w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć króla gatunku, jaki określany jest mianem thrillerów prawniczych. John Grisham ma na swoim koncie kilkanaście fantastycznych książek, ale „Ława przysięgłych” wyróżnia się na ich tle humorem i przystępnym prezentowaniem prawnych niuansów. Jeśli jeszcze nie mieliście do czynienia z pozycjami tego autora, to zachęcamy, abyście zaczęli właśnie od tej.

To nieprawda, że kryminały są literaturą dla ubogich intelektualnie. Mistrzowie gatunku, których wymieniliśmy w tym rankingu, udowadniają, że można stworzyć dzieła wybitne, ale jednocześnie przystępne dla większości czytelników. Skoro ponad 19 milionów Polaków przyznaje się, że w ciągu roku nawet nie dotyka książki, to każda forma czytelnictwa zasługuje na pochwałę. Literatura w męskim stylu – polecamy z czystym sumieniem!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie