Tak urządzisz domową siłownię. Sprzęty godne uwagi

Jerzy Biernacki
01.12.2020

Regularne ćwiczenia na siłowni przynoszą bardzo dobre efekty, ale mają jedną wadę: trzeba na nie znaleźć czas. Z tym jest poważny problem, gdy realizujesz się zawodowo, a do tego masz dzieci i mnóstwo obowiązków domowych. Wyjściem z tej sytuacji może być zainwestowanie w sprzęty, do których masz swobodny dostęp wieczorami i w weekendy. Urządzenie domowej siłowni z pewnością nie będzie tanie, jednak nie musisz tego robić od razu – dobrym pomysłem jest sukcesywne uzupełnianie swojego zaplecza treningowego. W jakie urządzenia warto zainwestować?

Rower stacjonarny

Zajmuje mało miejsca i fajnie sprawdza się do ćwiczeń „przy okazji”. Możesz na nim uprawiać kolarstwo, a jednocześnie oglądać telewizję. Stanowi bardzo dobry sposób na podtrzymanie formy, ale trudno przy jego pomocy zorganizować sobie kompleksowy trening ogólnorozwojowy.

Ergometr

Jeśli masz miejsce na tylko jedną maszynę i chcesz, aby zapewniła Ci ona jak najlepsze efekty treningowe, to ergometr będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Popularny wioślarz angażuje około 90% mięśni, dlatego ćwicząc tylko na tym urządzeniu zafundujesz sobie porządną ogólnorozwojówkę. Sam trening nie jest jednak łatwy i bardzo ważne jest tutaj poprawne wykonywanie każdego ruchu.

Bieżnia

Opcja dla tych, którzy uwielbiają biegać, ale nie mogą uprawiać joggingu na powietrzu z uwagi na chociażby duże zanieczyszczenie powietrza czy późne powroty do domu. Bieżnia niestety zajmuje bardzo dużo miejsca, dlatego ta opcja wchodzi w grę wyłącznie w sytuacji, gdy możesz sobie pozwolić na wygospodarowanie wolnej przestrzeni w mieszkaniu czy w domu.

Orbitrek

To konkurencja dla ergometru w kategorii kompleksowości treningu. Orbitrek również angażuje większość partii mięśniowych, a do tego przynosi znakomite efekty w zakresie redukcji masy ciała. Jeśli więc w pierwszej kolejności chcesz schudnąć, a w drugiej ładnie wyrzeźbić sylwetkę, to ta maszyna będzie dobrym wyborem.

Atlas

Masz sporo miejsca do zagospodarowania? Atlas, uzupełniony na przykład wioślarzem, to świetny wybór. Maszyna pozwoli Ci ćwiczyć większość partii mięśni, co jest szczególnie ważne, gdy planujesz nieco popracować nad masą i rzeźbą. Pamiętaj, aby wybrać atlas do kompleksowego treningu dolnych i górnych partii ciała. Ewentualnie dobierz jeszcze ławkę skośną do ćwiczeń mięśni brzucha i drążek do podciągania (biceps, triceps, barki).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.