Tata jako świetny opiekun swojego dziecka

Andrzej Winnicki
29.08.2019

Bycie ojcem nie jest proste, ale są sposoby, że łatwiej oswoić się w nowej roli.

1. Wykorzystaj przysługujące Ci urlopy

Gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę przysługują Ci trzy rodzaje urlopu. Urlop tacierzyński dostaniesz tylko wtedy, gdy Twoja partnerka nie wykorzystała w całości urlopu macierzyńskiego. Trwa on maksymalnie sześć tygodni. Drugi rodzaj urlopu to urlop rodzicielski, który może trwać aż do trzydziestu dwóch tygodni i możesz go wziąć w tym samym czasie, co Twoja partnerka swój. Trzeci rodzaj urlopu, urlop ojcowski, możesz wykorzystać w dowolnym momencie do czasu, gdy dziecko skończy dwa lata. Należy Ci się 14 dni, które możesz rozłożyć w dowolny sposób - ciągiem lub biorąc pojedyncze dni. Warto skorzystać z przysługującego Ci urlopu przynajmniej w niewielkim wymiarze, bo właśnie w pierwszych dwóch latach życia dziecka rodzic najsilniej buduje z nim relację.

2. Nie obwiniaj się

Opiekując się dzieckiem tuż po jego narodzinach czujesz się jakbyś przebywał z „obcym” i nie za bardzo wiesz, co robić? To normalne. Mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, nie mają naturalnego instynktu, który pozwala tworzyć im natychmiastową więź z dzieckiem. Do tego właśnie pierwsze lata życia dziecka, gdy nie mówi, nie porusza się, są najtrudniejsze dla mężczyzn i ciężko im wtedy stworzyć głęboką relację z nim. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś probować. Po prostu zaakceptuj fakt, że nie przychodzi Ci to naturalnie, czasem czujesz się bezradny, w swoich oczach mało skuteczny. Nie traktuj tego jak porażkę, ale uczenie się czegoś nowego. Gdy próbujesz poznać nowy język, nie jesteś w stanie pierwszego dnia w nim płynnie mówić, prawda? Wymaga to czasu, energii, popełnienia wielu błędów. Tak samo jest i w tym przypadku. Mężczyzn czasem może jednak także dopaść forma depresji poporodowej, która wymaga konsultacji z psychologiem. Smutek, niechęć do dziecka i partnerki, brak energii mogą być jej symptomami. 

3. Daj sobie na luz

Oboje z partnerką staracie się być idealnymi pracownikami, partnerami, rodzicami. Doba ma tylko 24 godziny, a Wy określone pokłady energii. Bardzo ważne jest jednak, abyście po narodzeniu dziecka nie zatracili swojej relacji we dwoje. Jeśli jesteście jak większość świeżo upieczonych rodziców, to na pierwszym miejscu stawiacie opiekę nad dzieckiem, na drugim pracę, a na pielęgnowanie związku brakuje już czasu. Właśnie dlatego pomyślcie o niani, która raz na jakiś czas wyręczy Was w opiece nad dzieckiem i pozwoli podgrzać temperaturę Waszego związku. Opiekunka do dziecka  nie jest wcale trudna do znalezienia. Można to łatwo zrobić przez nowoczesne portale internetowe.

4. Spędzaj czas z dzieckiem sam na sam

Wielu ojców popełnia duży błąd i ze strachu ogranicza czas z dzieckiem sam na sam. Partnerka ma być dla nich wentylem bezpieczeństwa. Syn czy córka potrzebują jednak w takim samym stopniu ojca, jak i matki. I zbudowanie z nimi oddzielnej relacji jest niezbędne, aby wyrośli na pewnych siebie dorosłych. Właśnie dlatego niezależnie od tego, czy dziecko ma rok, pięć czy sześć lat, spędzaj z nim czas sam na sam. I nie odkładaj tego na później, gdy będzie starsze, więcej zrozumie i będziecie mogli więcej zrobić razem. Teraz też jesteś mu potrzebny i możesz fajnie spędzić z nim czas.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie