Technologie w samochodach, które bardzo ułatwiają życie kierowcy

Piotr Kowalczyk
09.02.2023

Poziom wyposażenia samochodu jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru auta – szczególnie dla facetów. Wielu kierowców nie widzi jednak potrzeby dopłacania do pewnych rozwiązań technologicznych, ponieważ nie uznaje ich za niezbędne czy choćby przydatne. Perspektywa zmienia się w momencie, gdy już mamy takie elementy – wówczas nie wyobrażamy już sobie bez nich codziennej eksploatacji pojazdu. Kilka przykładów super praktycznych technologii stosowanych w samochodach znajdziesz w naszym poradniku.

Automatyczna klapa

Niby można samemu otworzyć, podnieść i zamknąć klapę, ale… po co, skoro jest ta technologia? Co ważne, automatyczna klapa nie jest już elementem wyposażenia zarezerwowanym wyłącznie dla samochodów klasy premium. Można ją zamówić nawet w autach ze średniej półki cenowej. Warto!

Otwieranie klapy ruchem nogi

W przypadku tej technologii mamy wątpliwości, czy jest rzeczywiście niezbędna. Na pewno natomiast ułatwia życie kierowcom, którzy często podchodzą do samochodu obładowani torbami, zakupami czy z dwójką dzieci na rękach. Wówczas wystarczy przesunąć nogą pod tylnym zderzakiem, aby klapa samoczynnie się otworzyła.

Domykanie drzwi

Ten element wyposażenia do niedawna był zarezerwowany tylko dla samochodów najwyższej klasy, a dziś można go mieć nawet w rodzinnym kombi czy miejskim crossoverze. Domykanie drzwi jest przydatnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią trzaskać drzwiami lub podróżują z dziećmi samodzielnie wsiadającymi do samochodu.

Automatyczne wycieraczki

Bardzo fajny gadżet, który wyręcza kierowcę w obowiązku ręcznego włączania wycieraczek. Docenisz ten element wyposażenia w czasie mżawki, kiedy to automat sam dobierze optymalną prędkość wycieraczek, a także wtedy, gdy podczas wyprzedzania inne auto zaleje Ci szybę wodą spod kół.

Automatyczne światła

Coraz częstszy element wyposażenia samochodów, który jest bardzo przydatny w Polsce – z uwagi na zmienne warunki pogodowe w ciągu dnia oraz obowiązek jazdy na światłach przez cały rok. Automat zadba o to, aby Twój samochód był zawsze prawidłowo oświetlony.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie