To dopiero paradoks! Dowiedz się, dlaczego wielu facetów latem nie ma ochoty na seks

Antoni Kwapisz
23.07.2018

Jest taki fałszywy mit na temat mężczyzn. Głosi on, że każdy prawdziwy facet może zawsze, wszędzie i dowolnej porze. Dobrze wiesz, co mamy na myśli. To bzdura, o czym być może sam się już przekonałeś. Okazuje się, że naprawdę wielu mężczyzn latem odczuwa wyraźny spadek libido. Jest to zupełnie naturalne i ma związek ze zmianami zachodzącymi w męskim organizmie.

Kto jest szczególnie narażony na mniejszy popęd seksualny latem?

Przede wszystkim mężczyźni w dojrzałym wieku, a więc po trzydziestce. Natura tak już nas stworzyła, że z wiekiem odczuwamy coraz mniejszą ochotę na seks (jednocześnie czerpiąc z niego coraz większą przyjemność). Mityczny obraz faceta, który latem staje się demonem miłosnych igraszek, pasuje wyłącznie do chłopców i młodych mężczyzn.

U nich rzeczywiście można zaobserwować zwiększoną aktywność seksualną w letnich miesiącach. Ma to związek z reakcją organizmu na wzrost poziomu witaminy D oraz melatoniny. Ta druga u dojrzałych mężczyzn prowadzi do czegoś zupełnie innego – przesilenia oraz zaburzeń snu.

Kiedy przeciętny mężczyzna jest najbardziej pobudzony seksualnie?

Z badań wynika, że szczyt możliwości i potrzeb seksualnych u mężczyzny przypada na przełom sierpnia oraz września. Nic więc dziwnego, że w czerwcu i w lipcu nie jesteś szczególnie zainteresowany igraszkami. Spokojnie, nie „zepsułeś się”. Tak po prostu zaprogramowała Cię natura.

W formie ciekawostki podamy, że szczyt aktywności seksualnej u przeciętnej kobiety przypada na maj. Dlaczego? Są różne teorie. Najpopularniejsza głosi, że jest to spowodowane nastaniem temperatur optymalnych do zapłodnienia. Niektórzy badacze twierdzą też, że zapach kwitnących kwiatów jest dla pań silnym afrodyzjakiem.

Jak uniknąć łóżkowego konfliktu w związku?

Jeśli odczuwasz wyraźny spadek libido w środku lata, a u Twojej partnerki jest dokładnie odwrotnie, nie daj jej odczuć, że coś jest z Tobą nie tak. Nie musisz oczywiście udawać niezaspokojonego zdobywcy. Jeśli Wasz związek trwa już bardzo długo i jest dojrzały, możesz śmiało powiedzieć partnerce o swoich potrzebach i wyjaśnić jej, z czego wynika Twoje mniejsze zainteresowanie seksem.

Pamiętaj też, że spadek częstotliwości kochania się nie musi mieć wpływu na jakość pożycia. Zamiast uprawiać seks np. codziennie i robić to mechanicznie, spróbuj zaskoczyć swoją partnerkę. Zaproponuj jej wypróbowanie jakichś nowinek, wysil się na zorganizowanie romantycznego wieczoru. Uwolnij swoją inwencję – to doskonały moment! No i głowa do góry. Lato w Polsce dość szybko mija.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.