Trening personalny – co to właściwie Ci da?

Piotr Kowalczyk
07.02.2022

Trening personalny jeszcze kilka lat temu był uważany za przejaw snobizmu, ale dziś stał się podstawą dobrego wejścia do świata sportu. Większość osób, które nigdy nie skorzystały z pomocy doświadczonego trenera, narzeka na niską efektywność ćwiczeń, urazy i po czasie zniechęca się do chodzenia na siłownię. Nie popełnij tego błędu! Sprawdź, co właściwie da Ci trening personalny.

Prawidłowe dobranie obciążeń treningowych

To bardzo ważne, aby specjalista ocenił Twoją kondycję oraz specyfikę ciała, co pozwoli zaproponować takie obciążenia, które nie będą dla Ciebie zbyt duże, natomiast pozwolą rzeczywiście osiągać dobre efekty treningowe.

Zmniejszenie ryzyka kontuzji

Wynika to właśnie z prawidłowego dobrania obciążeń, ale również konkretnych ćwiczeń. Nie myśl, że każdy może trenować dokładnie tak samo. Różnimy się ze względu na np. długość ramion, nóg, pozycję w przysiadzie, ułożenie miednicy itd. Dlatego trener personalny układa plan w taki sposób, aby jak najlepiej wpisywał się on w realne możliwości Twojego ciała, dzięki czemu ćwiczysz nie tylko lepiej, ale też bez urazów.

Dodatkowo dobrze zaplanowany trening skupia się na tych partiach ciała, które wymagają szczególnej troski, na przykład z uwagi na ich osłabienie czy podatność na kontuzje.

Szybsze postępy

Każdy, kto rozpoczął treningi na siłowni we własnym zakresie, w pewnym momencie zaczyna narzekać na brak dalszych postępów. Wynika to z powtarzalności treningu oraz niewiedzy na temat tego, jak fundować swojemu ciału odpowiednie bodźce. W takich chwilach przydaje się profesjonalne spojrzenie trenera, który zmodyfikuje plan treningowy i tym samym da Twojemu organizmowi porządnego „kopa” do dalszego rozwijania masy mięśniowej.

Motywacja do treningu

Nie ma co ukrywać, że opieka trenera personalnego ma również bardzo pozytywny wpływ na psychikę. Gdy jest obok Ciebie ktoś, kto stale Cię motywuje i liczy, że dobrze wykonasz ćwiczenie, to trudno jest tak po prostu odpuścić. Uwierz, że początkowa motywacja bardzo szybko może przegrać ze zniechęceniem, rutyną, zwykłym lenistwem. Gdy jest zimno, ciemno, wieje wiatr i ostatnią rzeczą, o jakiej myślisz jest wyjście z domu na siłownię, to trener personalny nie pozwoli Ci się obijać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.