Tygodniowy plan treningowy na wzmocnienie serca

Krzysztof Jagielski
07.07.2021

Serce jest kluczowym organem ludzkiego organizmu. To również z myślą o nim warto zacząć o siebie dbać i postawić na aktywność fizyczną. Choć większość facetów trenuje po to, aby dobrze wyglądać, to jednak pozytywnym efektem ubocznym uprawiania sportu jest właśnie wzmocnienie serca. Jeśli nie masz czasu na odwiedzanie siłowni, to przynajmniej przetestuj tygodniowy plan treningowy, który z powodzeniem możesz wykonać w domu.

Poniedziałek

Nowy tydzień zacznij od lekkiego, pobudzającego treningu cardio. Może to być np. poranna jazda na rowerze, bieganie, szybszy spacer czy wchodzenie po schodach. Zimą świetnie sprawdzi się tutaj rower stacjonarny lub ergometr, o ile oczywiście masz miejsce do przechowywania takiego sprzętu. Niech to będzie lekki, około 30-minutowy trening.

Wtorek

Tego dnia rzuć większe wyzwanie swojemu organizmowi i postaw na trening siłowy. Warto w tym celu wyposażyć się w zestaw hantli oraz ławkę do ćwiczeń. Możesz jednak trenować wyłącznie z wykorzystaniem własnego ciała, np. podciągając się na drążku, robiąc pompki, brzuszki, przysiady etc. Trening niech trwa około godzinę.

Środa

W środę rozluźnij mięśnie poprzez rozciąganie oraz trening interwałowy, który najlepiej jest przeprowadzić na dworze. Możesz również włączyć tutaj elementy crossfitu. Trening powinien trwać około 30 do 45 minut.

Czwartek

W czwartek wracamy do treningu siłowego. Dobrym pomysłem będzie rozbicie sobie planu na poszczególne partie mięśniowe. Wówczas we wtorek możesz skupić się na górnych partiach, a w czwartek na dolnych. Pamiętaj o dokładnym wykonywaniu każdego ćwiczenia, nawet kosztem liczby powtórzeń.

Piątek

Na zakończenie tygodnia roboczego zafunduj sobie porządny trening interwałowy. To dobry dzień na sporą intensywność treningu, ponieważ musisz zrzucić z siebie cały stres i solidnie przygotować organizm do weekendowego odpoczynku.

Sobota

W sobotę zdecydowanie dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie treningu aerobowego. Jego intensywność dobierz do swoich możliwości fizycznych, starając się jednak utrzymywać dość wysokie tętno. Włącz dynamiczną muzykę, stań przed lustrem i po kolei wykonuj typowe ćwiczenia aerobowe.

Niedziela

Na koniec tygodnia zasługujesz na odpoczynek i relaks, ale nie rezygnuj całkowicie z treningu. W niedzielę postaw na lekki trening cardio lub rozciąganie wszystkich partii mięśniowych oraz na wzmacnianie mięśni głębokich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.