Wi-Fi to ostateczność. Dlaczego lepiej rozprowadzić sieć LAN w domu lub mieszkaniu?

Mariusz Siwko
04.12.2023

Na etapie remontowania mieszkania czy wykańczania domu musimy podjąć wiele decyzji, które będą mieć bezpośrednie przełożenie na nasz codzienny komfort. Jedną z nich jest kwestia zapewnienia sobie dostępu do Internetu we wszystkich pomieszczeniach. Najłatwiej jest oczywiście zdać się na Wi-Fi, jednak my zachęcamy do tego, aby niewielkim kosztem i wysiłkiem rozprowadzić w domu lub mieszkaniu sieć LAN. Dlaczego warto? Oto kilka argumentów.

Stabilne połączenie

Przewodowe połączenie z Internetem pozostaje bezkonkurencyjne w zakresie stabilności. Decydując się na takie rozwiązanie nie musisz się martwić problemami z np. słabym sygnałem Wi-Fi w poszczególnych pomieszczeniach, co jest dość powszechne chociażby w domach i mieszkaniach z dwiema kondygnacjami.

Lepsze prędkości

Sieć LAN gwarantuje właściwie bezstratny dostęp do Internetu na każdym podłączonym do sieci urządzeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku Smart TV (oglądanie treści wideo na platformach streamingowych) czy na konsoli do gier.

Brak problemów z sygnałem Wi-Fi

Wi-Fi to mimo wszystko dość zawodna technologia. Jeśli zależy Ci na tym, aby wszystkie urządzenia pracujące online działały niezawodnie i nie zgłaszały problemów z połączeniem z siecią, to Internet „po kablu” zawsze jest najlepszym wyborem. Dzięki temu możesz także zrezygnować ze stosowania tzw. repeaterów, czyli wzmacniaczy sygnału Wi-Fi.

Szerokie możliwości w zakresie zbudowania sieci domowej

Mając sieć LAN i gniazda internetowe we wszystkich pomieszczeniach zachowujesz pełną swobodę w zakresie zbudowania sieci domowej. Możesz podłączyć do niej dowolne urządzenia, w tym te, które do poprawnego działania potrzebują stabilnego łącza internetowego. Nie musisz więc gromadzić ich w jednym pomieszczeniu, na przykład w gabinecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie