Wideoanaliza biegu – na czym to polega?

Krzysztof Jagielski
03.10.2022

Biegasz? To świetnie, ale czy masz pewność, że robisz to prawidłowo? Jeśli co jakiś czas pojawiają się u Ciebie kontuzje, to prawdopodobnie popełniasz jakieś błędy techniczne. W ich wyeliminowaniu pomoże Ci wideoanaliza biegu. Co to takiego? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest wideoanaliza biegu?

Wideoanaliza biegu to usługa oferowana przez gabinety rehabilitacji i ortopedii sportowej, które specjalizują się w prewencji kontuzji wysiłkowych. Polega to na dokładnym zbadaniu techniki biegu oraz wskazaniu błędów popełnianych przez biegacza, a następnie pracy nad ich wyeliminowaniem.

W ramach tej usługi przeprowadzana jest dokładna analiza biegu w systemie poklatkowym oraz slow motion. Dzięki temu specjalista może ocenić osiowość pracy kończyn dolnych, zbadać ustawienia kątowe miednicy i kręgosłupa, a także sprawdzić samą technikę biegu.

Po co przeprowadza się wideoanalizę biegu?

Podstawowym celem tego badania jest uświadomienie biegaczowi, że jego technika biegu nie jest prawidłowa i została źle dopasowana do specyfiki jego ciała. Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem bez żadnego przygotowania, co później skutkuje urazami i długimi przerwami w treningu, a także niską satysfakcją z biegu.

Choć może się wydawać, że bieganie to prosta sztuka, to w rzeczywistości mówimy tutaj o mocno obciążającej organizm formie aktywności fizycznej. Jeśli dochodzą do tego błędy w technice czy w doborze sprzętu (obuwia), to w krótkim czasie u biegacza mogą wystąpić poważne urazy i kontuzje, w tym stawów kolanowych, stawów skokowych, ścięgien czy mięśni łydki. Może się również pojawić silny ból kręgosłupa.

Dzięki wideoanalizie biegu można precyzyjnie wskazać błędy popełnianie przez biegacza, a następnie wyeliminować je w ramach zajęć indywidualnych. Kluczowe znaczenie ma natomiast dobranie takiej techniki biegu, która jest bezpieczna dla organizmu biegacza, minimalizując tym samym ryzyko odniesienia kontuzji i znacząco poprawiając komfort biegacza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie