Wizyta u urologa: pokonać wstyd!

Mariusz Siwko
18.04.2019

Zdecydowana większość kobiet regularnie odwiedza gabinet ginekologiczny, by mieć pewność, że są zdrowe i w porę podjąć leczenie w razie wykrycia jakichś niepokojących zmian. Męskim odpowiednikiem ginekologa jest urolog. Jednak przed gabinetami urologicznymi wcale nie ustawiają się kolejki panów. Powód? Wstyd i brak świadomości, jak ważne jest kontrolowanie męskich narządów płciowych oraz dróg moczowych. Jeśli jesteś już po czterdziestce lub się do niej zbliżasz, a jeszcze nigdy nie byłeś u urologa, to czas najwyższy nadrobić zaległości!

Nie ma się czego wstydzić

Jeśli naprawdę zżera Cię wstyd, to umów  się do mężczyzny. Przecież wiele razy w życiu prezentowałeś swoje „skarby” innym facetom, chociażby na basenie, w przebieralni czy przy pisuarze. Uwierz: urolog ma na głowie ciekawsze zajęcia, niż rozważanie, czy Twój penis jest duży, mały, ładny czy brzydki.

Jak wygląda badanie urologiczne?

Wizyta u urologa nie jest ani straszna, ani bolesna. Po wejściu do gabinetu musisz przedstawić powód wizyty. Następnie lekarz zaprosi Cię na leżankę, poprosi o opuszczenie spodni i bielizny oraz położenie się na plecach. Dalsza procedura zależy od tego, po co właściwie zjawiłeś się w gabinecie.

Jeśli jest to rutynowy „przegląd”, urolog przy pomocy aparatu USG sprawdzi stan jąder, pęcherza moczowego i nerek. Może również obejrzeć prącie w celu zdiagnozowania, czy nie doszło do jakichś deformacji lub stanów zapalnych.

Kiedy koniecznie trzeba zgłosić się do urologa?

Zawsze wtedy, gdy zauważysz jakieś niepokojące zmiany w obrębie swoich narządów rozrodczych. Przebarwienia, zaczerwienienie, opuchlizna, rany, krwawienie – to wszystko są dostateczne powody, aby skonsultować się ze specjalistą. Podobnie będzie w sytuacji, gdy podczas samobadania wyczujesz jakieś zmiany na jądrach. Mogą to być polipy lub guzy, które wymagają natychmiastowej diagnostyki.

Do urologa trzeba się zgłosić, gdy odczuwasz dyskomfort podczas oddawania moczu (ból, pieczenie), gdy zbyt często chodzisz do toalety, gdy strumień moczu jest bardzo słaby, gdy czujesz ból w okolicach nerek, gdy masz problemy ze wzwodem, gdy zauważysz krew w ejakulacie, gdy mocz zmieni kolor na bardzo ciemny lub pojawi się w nim krew. Pisząc krótko: umów się do urologa wtedy, gdy zaniepokoi Cię cokolwiek, co ma związek z pracą układu moczowego lub funkcjonowaniem Twoich narządów płciowych.

Wizyta u urologa nie jest niczym szczególnym. Pamiętaj, że masz do czynienia z lekarzem, który spojrzy na Ciebie i Twój męski przymiot oczami specjalisty. Panowie po 40. roku życia powinni poddawać się badaniu urologicznemu co roku, zwłaszcza jeśli w ich rodzinie były przypadki męskich nowotworów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.