Wodoszczelność zegarka: co to właściwie oznacza?

Mateusz Nowak
27.01.2020

Wszyscy się chyba zgodzimy, że zegarek to kluczowy element męskiej stylizacji. Większość facetów lubi zegarki, dlatego jest to jeden z bardziej pożądanych prezentów dla mężczyzny. Przy wyborze zegarka należy wziąć pod uwagę różne parametry, w tym wodoszczelność. Okazuje się jednak, że powszechnie jest ona źle interpretowana. W naszym poradniku wyjaśniamy więc, czym tak naprawdę jest ta wodoszczelność zegarka.

Wodoszczelny, czyli jaki?

Wodoszczelność, skrótowo zapisywana jako WR (water resistance), to podstawowy parametr określający, jak bardzo odporny na działanie wody jest dany zegarek. Ale uwaga! Powszechnie uważa się, że np. WR 30 m pozwala zanurzyć się z zegarkiem na ręku na głębokość 30 metrów, co jest zupełnie niezgodne z prawdą. W rzeczywistości jest bardzo niewiele zegarków, które realnie nadają się do nurkowania – są to modele wyczynowe, stworzone specjalnie dla osób uprawiających ten sport. Elegancki zegarek na bransolecie absolutnie nie spełnia takich kryteriów.

Określenie „WR 30 m” tak naprawdę oznacza wodoszczelność zegarka do 3 atmosfer i 3 barów, a więc w praktyce… tyle, co nic. Taki zegarek wytrzyma delikatny i sporadyczny kontakt z wodą. Nie zaleca się nawet pływania z nim w basenie. Można co najwyżej myć ręce bez zdejmowania zegarka. Wiedziałeś o tym?

Jeśli szukasz zegarka, w którym będziesz mógł bez problemu pływać w basenie czy w morzu, to musi on posiadać wodoszczelność na poziomie minimum WR 100 m, czyli 10 atmosfer i 10 barów. Zegarek z WR 50 m nadaje się do brania prysznica, nie zaszkodzi mu też spora ulewa. Zegarki do nurkowania posiadają WR na poziomie minimum 200 m, a te profesjonalne – 100 m.

Nie ufaj do końca producentowi

Być może jest tak, że obecnie masz zegarek np. WR 50 m, wielokrotnie pływałeś w nim w basenie i nic się nie stało. Możesz to zrzucić wyłącznie na szczęście. Jeśli będziesz dalej tak robić, to jest więcej niż prawdopodobne, że w końcu obudowa zegarka przecieknie i cenna rzecz będzie się nadawać tylko do wyrzucenia. Jak to możliwe?

Pamiętaj o tym, że producenci zegarków podają wartość WR uwzględniając wyniki osiągnięte w badaniu laboratoryjnym, a więc w warunkach niemożliwych do powtórzenia podczas normalnego użytkowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.