Z czego składa się inteligentny dom?

Jerzy Biernacki
19.08.2021

Inteligentne domy to nowoczesna technologia, która pozwala komfortowo mieszkać oraz wygodnie zarządzać budynkiem i jego najbliższym otoczeniem. Czym dokładnie jest inteligentny dom? Z czego się składa? Jaka jest jego cena? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek wyposażony w system integrujący oraz umożliwiający zarządzanie wszystkimi jego elementami (m.in. oświetlenie, inteligentne ogrzewanie, klimatyzacja). Jego elementy wzajemnie się ze sobą komunikują, dzięki czemu potrafią współgrać i automatycznie modyfikować swoje ustawienia. Możliwości Smart Home są oczywiście uzależnione od rodzaju zastosowanych w nim urządzeń i systemów oraz typu łączności na której się one opierają (przewodowej lub bezprzewodowej). Sterowanie domem umożliwia natomiast dedykowana wizualizacja, która obsługiwana jest poprzez centralny panel sterujący znajdujący się wewnątrz budynku, inteligentne łączniki lub dedykowaną aplikację mobilną. Dzięki tej ostatniej automatyka domowa może być zarządzana z dowolnego miejsca na ziemi.

Z czego składa się inteligentny dom?

Funkcjonalność inteligentnego domu ma bezpośredni wpływ na jakość życia, bezpieczeństwo oraz koszt użytkowania. Inteligentny dom obejmuje m.in. inteligentne oświetlenie, czy automatyczne rolety co pozwala stworzyć odpowiedni nastrój pasujący do każdej okazji. Doskonale sprawdzi się przy tym również system multiroom audio, który umożliwia odtwarzanie muzyki w każdym pomieszczeniu z jednego, wspólnego źródła. Poziom bezpieczeństwa podnoszą automatyczne bramy zintegrowane z systemem kontroli dostępu obejmującym alarm i monitoring. Bezpieczeństwo zapewniają również czujniki dymu i czadu, które automatycznie reagują w przypadku wykrycia zagrożenia. Inteligentny dom to również inteligentne sterowanie ogrzewaniem, które pozwala zoptymalizować zużycie mediów oraz dostosować temperaturę do indywidualnych upodobań. Technologia obejmuje również inteligentny ogród, co umożliwia m.in. sterowanie oświetleniem zewnętrznym, czy zarządzanie działaniem zraszaczy.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Cena inteligentnego domu uzależniona jest między innymi od jego funkcjonalności, wyboru dostawcy rozwiązań oraz łączności na jakiej oparty będzie system. W związku z tym można zbudować projekt inteligentnego domu za kilka tysięcy złotych, ale równie dobrze jego realizacja może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W przypadku rozwiązań opartych o łączność przewodową należy wziąć również pod uwagę koszty remontu, który obejmie kucie ścian i poprowadzenie odpowiednich kabli. Problem ten nie istnieje w przypadku budynków, które dopiero powstają, dlatego też już na tym etapie warto pomyśleć o zastosowaniu technologii Smart Home i instalacji okablowania. Koszt inteligentnego domu będzie się różnił również w zależności od metrażu budynku. Zdecydowanie tańsze powinno być wdrożenie rozwiązań w małym mieszkaniu w bloku niż instalacja systemu w domu jednorodzinnym i jego najbliższym otoczeniu.

Śmiało można jednak stwierdzić, że na Smart Home nie warto oszczędzać, ponieważ komfort oraz korzyści wynikające z mieszkania w inteligentnym domu są warte każdej wydanej złotówki. Wdrożenie inteligentnych rozwiązań sprawia, że zarządzanie budynkiem jest wygodne, zajmuje mniej czasu oraz pozwala wykorzystać jego pełne możliwości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.