Zadanie dla prawdziwego faceta: jak umyć skórzaną sofę?

Jerzy Biernacki
20.01.2020

To mit, że faceci nie pomagają swoim partnerkom w sprzątaniu. Wielu panów nie tylko się przed tym nie wzbrania, ale wręcz sami wychodzą z inicjatywą przejęcia części obowiązków związanych z utrzymaniem mieszkania czy domu w czystości. Jedną z typowo męskich „misji” jest umycie skórzanej sofy. Wymaga to sporej siły fizycznej, cierpliwości i dokładności. Jak to zrobić, aby efekt był świetny i trwały? Sprawdź te proste sposoby.

Najpierw porządne odkurzanie

Nie możesz pominąć tego etapu, ponieważ w zakamarkach kanapy z pewnością czai się mnóstwo brudów, które muszą zostać usunięte. Jeśli masz dzieci, to na 100% znajdziesz resztki jedzenia, papierki po cukierkach, drobne zabawki etc. Pozbądź się tego przy pomocy odkurzacza, a na koniec przetrzyj sofę wilgotną ścierką, aby nie wcierać brudu w pory skóry.

Czym umyć skórzaną sofę?

Oczywiście możesz do tego użyć specjalnego środka chemicznego, ale… po co? Lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, które w dodatku są tańsze i też dużo przyjaźniejsze domownikom, bo nie narażają ich na kontakt z detergentami. Stara zasada brzmi: skórę zwierzęcą myjemy tym, czym ludzką. Najlepiej sprawdza się tutaj zwykłe szare mydło, które zawiera naturalne składniki, skutecznie usuwa zabrudzenia, a przy tym dodatkowo nawilża skórę.

Do miski lub wiadra nalej około 5 litrów ciepłej wody, następnie dodać odrobinę mydła, aż uzyskasz delikatną pianę. Następnie przy pomocy miękkiej gąbki kawałek po kawałku myj powierzchnię sofy. Zajmie Ci to trochę czasu, być może cały proces trzeba będzie powtórzyć, ale efekt z pewnością wynagrodzi ten trud.

Na to uważaj!

Nie myj skóry zbyt energicznie i nie przecieraj jej zbyt długo w jednym miejscu. Może to spowodować pojawienie się nieestetycznych plam, zwłaszcza w sytuacji, gdy skóra jest fabrycznie barwiona.

Na koniec: pielęgnacja

Po dokładnym umyciu sofy (pamiętaj, aby zmyć mydło miękką, nawilżoną ścierką) możesz zostawić ją do wyschnięcia – najlepiej uchyl okno i obniż temperaturę w pomieszczeniu. Po około pół godzinie możesz się już zabrać za ostateczną pielęgnację. Użyj specjalnego balsamu z woskiem do skórzanej tapicerki, który nie tylko nada sofie pięknego finiszu, ale także będzie pełnić funkcję impregnującą. Dzięki temu odsuniesz w czasie kolejne czyszczenie, co po tym, jak się przed chwilą namęczyłeś, jest bardzo wskazane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.