Zegarek garniturowy, czyli jaki?

Piotr Kowalczyk
08.03.2024

W futerale na zegarki eleganckiego mężczyzny powinien się znaleźć choć jeden model do garnituru. Nie musi to być oczywiście zegarek z najwyższej półki – ważne, aby dobrze pasował do oficjalnych stylizacji. Czym charakteryzują się zegarki garniturowe, to już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Prosty i elegancki design

Zegarki garniturowe charakteryzują się minimalistycznym designem bez zbędnych zdobień. Tarcza zegarka jest zazwyczaj czysta i przejrzysta, co ułatwia odczytanie godziny. Ekscentryczny wygląd jest niemile widziany.

Smukła koperta

Typową cechą zegarka garniturowego jest smukłość, dzięki czemu bez problemu zmieścić się pod mankietem koszuli. Grube i masywne zegarki są mniej odpowiednie, gdyż mogą zaburzać linię garnituru i zwyczajnie się odznaczać, psując odbiór całej stylizacji.

Klasyczne kolory

W kwestii kolorystyki zegarki garniturowe najczęściej występują w klasycznych barwach: srebrnej, złotej, czarnej lub ciemnobrązowej. Z reguły są to zegarki na paskach skórzanych. Połączenie np. złotej koperty i brązowego paska zawsze prezentuje się bardzo elegancko.

Dobre materiały

Do produkcji eleganckich zegarków używa się materiałów wysokiej jakości, takich jak stal nierdzewna, złoto, srebro, a w przypadku paska – skóry naturalnej. Te materiały dodają zegarkowi klasy i gwarantują wieloletnią trwałość.

Mechanizm

Przyjmuje się, że zegarek garniturowy powinien mieć klasyczny mechanizm automatyczny. Z drugiej jednak strony planując zakładanie zegarka tylko na specjalne okazje, warto już pomyśleć  o kwarcu, dzięki czemu nie trzeba go będzie za każdym razem nakręcać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie