Żona idzie do szpitala. Jak zorganizować życie rodziny pod jej nieobecność?

Mateusz Nowak
27.11.2023

W życiu większość mężczyzn przyjdzie taki moment, kiedy będą musieli sobie poradzić z ogarnięciem całego domu pod nieobecność żony. Zwykle jest to spowodowane tym, że partnerka musi się na kilka dni położyć do szpitala, na przykład w związku z rutynowym zabiegiem. Wielu panów jest przerażonych tą wizją, natomiast nie ma się czego bać. Wystarczy, że wykorzystasz te wskazówki.

Zawczasu „zaklep” sobie pomoc

Bądź sprytny i zapewnij sobie pomoc rodziny w opiece nad dziećmi, bo to o nie głównie tutaj chodzi. Poproś np. dziadków, aby odbierali dzieci z przedszkola czy szkoły i zabierali do siebie, dzięki czemu będziesz mieć czas na dokończenie pracy, zrobienie zakupów, ugotowanie obiadu czy posprzątanie mieszkania.

Rozwiąż kwestię posiłków

I tutaj ważna kwestia: nie obarczaj żony obowiązkiem nagotowania obiadów na cały okres jej nieobecności. Weź to na siebie, co naprawdę nie jest takie skomplikowane. Jeśli brakuje Ci czasu lub umiejętności na samodzielne przygotowywanie posiłków, to poszukaj w okolicy baru mlecznego lub sięgnij głębiej do kieszeni i na tych kilka dni postaw na zamawianie obiadów z dowozem do domu.

Zrób większe zakupy

Dobrym pomysłem będzie wybranie się do hipermarketu czy dyskontu na bardzo duże zakupy spożywcze, które powinny wystarczyć rodzinie na czas nieobecności żony. Kup sporo jedzenia, z akcentem na produkty z długim terminem przydatności do spożycia. Chleb i mięso zamroź. W ten sposób zaoszczędzisz dużo czasu na codziennych zakupach.

Poproś o nieco luzu w pracy

Jeśli pracujesz na etacie, to porozmawiaj z przełożonym o możliwości zwolnienia Cię z uczestniczenia w nowych, trudnych projektach. Skup się na bieżących zadaniach, zaproponuj częściową pracę zdalną lub w ogóle przenieś się na tych kilka dni na home office.

Jeśli natomiast prowadzisz własny biznes, to poinformuj klientów i współpracowników, że przez kilka dni nie będziesz pracować na pełnych obrotach i np. wydłuż terminy realizacji zamówień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie