Zostaniesz ojcem? Przygotuj się na zmiany!

Maciej Piwowski
08.07.2019

To oczywiste, że w momencie przyjścia dziecka na świat życie partnerów zostaje wywrócone do góry nogami. Częściej jednak skupiamy się na tym, jakie zmiany zachodzą w kobiecym organizmie, nie przykładając szczególnej wagi do tego, co czuje facet, który właśnie został ojcem. A tutaj też dużo się dzieje! Sprawdź, co czeka Cię po zadebiutowaniu w roli ojca i bądź na to przygotowany.

Większa odpowiedzialność

Jest to najbardziej oczywista zmiana, jaka następuje w usposobieniu świeżo upieczonego ojca. Teraz to jeszcze do Ciebie nie dociera, ale gdy tylko zobaczysz swoje dziecko, poczujesz, że naprawdę jesteś za nie odpowiedzialny. Analizując różne życiowe i zawodowe wybory będziesz w pierwszej kolejności zastanawiać się, jaki będą one miały wpływ na rodzinę, zwłaszcza dziecko. Spokojnie, to tylko tak groźnie brzmi. W końcu przywykniesz i stanie się to dla Ciebie zupełnie naturalne.

Mniejsza skłonność do ryzyka

Nikt nie mówi, że po tym, jak zostaniesz ojcem, zaczniesz wierzyć w przesądy i zawsze stosować się do ograniczeń prędkości (nawet absurdalnych). Z pewnością jednak przestaniesz być skrajnym ryzykantem. Poczujesz, że nie musisz już nikomu niczego udowadniać za kółkiem. Ważniejsze będzie dla Ciebie, by bezpiecznie dowieźć rodzinę na miejsce. Ryzykowne zachowania zejdą na drugi plan, a w końcu w ogóle przestaną Cię interesować. Przynajmniej do momentu, aż dopadnie Cię kryzys wieku średniego.

Zwrot w stronę domatora

Masz imprezową duszę? Wieszczymy, że lada moment się to zmieni. Oczywiście nie jest tak, że świeżo upieczony ojciec musi stale przesiadywać w domu i w pracy. Sam jednak poczujesz, że domowy komfort zaczyna Ci bardziej odpowiadać. Zamiast dzikich imprez z kumplami, częściej wybierzesz zabawę z maluchem, rodzinne spacery i pomaganie partnerce. Takiej postawy nie trzeba się wstydzić, bo to objaw dojrzałości emocjonalnej.

Strach o drugiego człowieka

Nigdy wcześniej nie bałeś się tak o nikogo, jak będziesz bać się o swoje dziecko. Ba, nie bałeś się tak nawet o siebie samego! Los tego małego człowieka zacznie Ci spędzać sen z powiek. Pojawią się obawy o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny, zdrowie malucha, zaobserwujesz u siebie potężną irytację, gdy znów przyplącze się jakaś choroba. To zupełnie normalne, ponieważ tak objawia się ojcowski instynkt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.