Biznesowy dress code – przegląd męskich stylizacji

Mateusz Nowak
15.09.2021

Business dress code to bardzo szeroka kategoria odnosząca się do prezencji w miejscu pracy, podczas spotkań biznesowych oraz w innych sytuacjach zawodowych. Jeśli w firmie obowiązuje Cię zasada schludnego, eleganckiego ubioru, to wbrew obiegowej opinii nie musisz się ograniczać tylko do świetnie skrojonego garnituru godnego prawnika. Sprawdź rodzaje męskich stylizacji wpisujących się w zasady biznesowego dress code’u.

Business professional

Jest to zdecydowanie najbardziej formalna stylizacja, na którą powinien się zdecydować każdy mężczyzna chcący uchodzić w sytuacjach biznesowych za osobę profesjonalną, godną zaufania, a także spotykający się z bardzo ważnymi klientami wysokiego szczebla.

Podstawą stylizacji business professional jest oczywiście dobrze skrojony garnitur, najlepiej w kolorze granatowym lub ciemnoszarym oraz białej koszuli – gładkiej, bez dodatkowych elementów ozdobnych. Całość musi się prezentować elegancko i szykownie, natomiast rezygnujemy z akcesoriów, które mogłyby niepotrzebnie przyciągać wzrok, jak wzorzyste krawaty, a tym bardziej mucha czy ekstrawaganckie buty. Tutaj liczy się prostota, która budzi zaufanie.

Rada

Styl business professional powinien charakteryzować prawników, bankierów, polityków oraz osoby zajmujące wysokie stanowiska w strukturze firmy.

Business casual

Jak sama nazwa wskazuje jest to styl biznesowy, ale jednocześnie codzienny, dzięki czemu stwarza on przestrzeń do tego, aby czuć się w danym stroju wygodnie – nie tylko w biurze. Tutaj dopuszczalne jest tworzenie mniej oficjalnych i skoordynowanych stylizacji, na przykład łączenie kontrastujących kolorów (inna marynarka, inne spodnie). Jeśli chodzi o marynarkę, to śmiało można postawić na taką casualową, czyli nie od garnituru.

Do stylu business casual idealnie pasuje dobrze skrojona koszula, najlepiej biała i bez elementów ozdobnych, która jest uniwersalna i będzie dobrze korespondować zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi elementami garderoby. Wskazane jest założenie krawata, choć może to być np. zawadiacki knit.

Smart casual

Jest to najbardziej nieformalny spośród opisywanych stylów, świetnie sprawdzający się w branży kreatywnej. Tutaj obowiązuje spora swoboda w zakresie doboru poszczególnych elementów garderoby – na przykład możesz śmiało zrezygnować z marynarki na rzecz sweterka czy po prostu koszuli w delikatną kratę, która będzie idealnie współgrać z chinosami i mokasynami. Całość ma po prostu prezentować się schludnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie