Co zrobić, jeżeli małżonek nie zgadza się na rozwód?

Jerzy Biernacki
28.04.2020

Często przychodzą do mnie klienci, którzy mówią, że chcieliby się rozwieść, ale ich małżonek nie zgadza się na rozwód. Co zrobić, jeżeli mąż lub żona mówi, że „nie da mi rozwodu”? Czy taka zgoda małżonka jest w ogóle konieczna? Jakich argumentów powinniśmy użyć, aby sąd wydał wyrok rozwodowy? Na te wszystkie pytania powinien nam odpowiedzieć adwokat od rozwodów.

Czy zgoda małżonka jest konieczna do rozwodu?

Należy zacząć od tego, że jeżeli chcemy się rozwieść, to generalnie nie potrzebujemy do tego zgody małżonka. Nasz małżonek (poza jednym wyjątkiem, o którym piszę w dalszej części tego artykułu), nie może nam zablokować rozwodu. Nie ma więc większego znaczenia, gdy mąż lub żona mówi: „Nie dam Ci rozwodu”. Należy bowiem pamiętać, że rozwodu nie daje nam mąż lub żona. Rozwód daje nam sąd, dlatego to sąd powinniśmy przekonać, że nasze małżeństwo powinno zostać rozwiązane.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby sąd orzekł rozwód?

Podstawowym warunkiem orzeczenia przez sąd rozwodu jest zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Zupełny rozkład pożycia oznacza rozpad wszystkich więzi łączących strony, to jest więzi emocjonalnej, więzi fizycznej oraz więzi gospodarczej. Inaczej mówiąc, jeżeli nasze uczucie w stosunku do małżonka definitywnie wygasło, a w naszym małżeństwie trwale ustało także współżycie fizyczne i więź gospodarcza, to przesłanki rozwodu są spełnione. Warto też wiedzieć, że o rozwód możemy wystąpić pomimo tego, że nadal mieszkamy wspólnie z małżonkiem, ważne abyśmy nie prowadzili już z nim wspólnego gospodarstwa domowego. Jeżeli więc taki rozkład pożycia nastąpił, to każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Kiedy rozwód jest niedopuszczalny ze względu na dobro dzieci?

Sąd nie zgodzi się na orzeczenie rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Jeżeli małżonkowie mają małoletnie dzieci, to sąd jest zobowiązany zbadać ich sytuację. Z reguły wystarczą zeznania przynajmniej jednego świadka oraz stron, aby sąd wyrobił sobie pogląd, czy na skutek rozwodu nie ucierpi dobro dzieci. Jeżeli jednak sąd nabierze co do tego wątpliwości lub dojdzie pomiędzy stronami do konfliktu o dzieci, to wówczas sąd powoła biegłego psychologa (a ewentualnie także biegłego pedagoga), którzy wydadzą w tym zakresie opinię. Biegli wyznaczają wtedy stronom termin badania, które odbywa się poza sądem i w uproszczeniu polega na rozmowie oraz obserwacji wzajemnych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Pozostałe przypadki niedopuszczalności rozwodu

Rozwód jest także niedopuszczalny, jeżeli jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, powyższy przepis jest jednak stosowany niezmiernie rzadko, dlatego w niniejszym artykule nie będziemy się nim zajmować. Natomiast trzeci i zarazem ostatni przypadek, kiedy sąd może nie zgodzić się na rozwód dotyczy sytuacji, gdy tego rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi z małżonków sprzeciwia się rozwodowi. I właśnie tutaj mamy ten jedyny wyjątek, kiedy zgoda naszego małżonka będzie nam potrzebna do uzyskania rozwodu. Jeżeli więc wnieśliśmy do sądu pozew rozwodowy, a sąd uzna, że ponosimy wyłączną winę za rozkład pożycia i jednocześnie druga strona nie zgodzi się na rozwód, to sąd oddali powództwo, chyba że uzna że ta odmowa jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Jak widać nawet w tym ostatnim przypadku ostateczna decyzja należy do sądu i małżonek nie może samodzielnie zablokować nam rozwodu.

Podsumowując – jeżeli sami jesteśmy zdecydowani na rozwód, to brak zgody naszego małżonka nie stanowi przeszkody dla wniesienia sprawy do sądu. Doświadczenie pokazuje ponadto, że często na skutek złożenia przez jednego z małżonków pozwu, druga strona zmienia swoje wcześniejsze stanowisko i także chce rozwodu. Każdą sprawę należy jednak oceniać indywidualnie i przed podjęciem decyzji o wniesieniu pozwu warto się skonsultować. Zapraszam do osobistego kontaktu.

Autorem artykułu jest Marcin Oźminkowski - adwokat od rozwodu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie