Jak odetkać zatkane ucho?

Mariusz Siwko
04.09.2019

Problem ten może dotyczyć każdego z nas, niezależnie od wieku i płaci. Zatkane ucho to bardzo nieprzyjemny objaw, który nie powinien jednak martwić, jeśli trwa maksymalnie trzy dni. Najczęstsze przyczyny zatykania się uszu to zalegająca woskowina, katar lub zmiana ciśnienia. Jak sobie z nimi radzić?

Zatkane ucho przy katarze

Uporczywy, długotrwały katar może przyczynić się do zatkania ucha. Jeśli jednak objaw ten nie znika, warto skonsultować go z lekarzem, ponieważ może świadczyć o poważnym problemie, jakim jest zapalenie trąbki Eustachiusza. Zazwyczaj, zatkane ucho nie powinno dawać o sobie znać, jeśli stosuje się leki obkurczające śluzówkę i powodujące spływanie wydzieliny. Poza tym, wspaniale sprawdzają się olejki eteryczne, które również przyczyniają się pozytywnie do odetkania zatok i wyeliminowania kataru.

Można przygotować inhalację z olejkiem, który poprawi drożność zatok:

  • zagotować w garnku ciepłą wodę,
  • wlać do niej kilka kropli olejku,
  • pochylić się nad parą i osłonić głowę ręcznikiem,
  • wdychać gorące powietrze i co jakiś czas wydmuchać nos.

Laryngolodzy bardzo często zalecają tego typu rozwiązanie. W aptece można też kupić spray do nosa z dodatkiem takich olejków.

Zatkane ucho woskowiną – najczęstszy problem

Woskowina to nasza naturalna wydzielina, która stale znajduje się w uchu. Jej rola jest nieoceniona, ponieważ działa antybakteryjnie i nie pozwala przedostać się drobnoustrojom do naszego przewodu słuchowego. Nadmierne wydzielanie się woskowiny może jednak prowadzić do zwężania się światła w przewodzie słuchowym, dyskomfortu i osłabienia samego słuchu. Eksperci wskazują, że wzrost wydzielania woskowiny ma miejsce u osób, które często stosują słuchawki douszne, są przeziębione, przebywają w zanieczyszczonych pomieszczeniach, czy też są narażone na częste zmiany ciśnienia – na przykład podczas podróży samolotem.

Na szczęście istnieją bezpieczne i niedrogie sposoby na usunięcie zalegającej w uchu woskowiny. Wiele osób korzysta z patyczków higienicznych, co jest jednak błędem. Czyszcząc zatkane ucho tym sposobem, faktycznie wpychamy woskowinę głębiej i możemy sobie jeszcze bardziej zaszkodzić. Najlepszym krokiem jest udanie się do gabinetu laryngologa, który bezboleśnie i skutecznie usunie wydzielinę przy pomocy swoich specjalistycznych narzędzi. Dobrym rozwiązaniem są również popularne płyny, które powodują rozpuszczenie się wydzieliny i jej wypłynięcie na zewnątrz. Taki sposób można też z powodzeniem stosować u małych dzieci.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie