Jak sobie poradzić z nadwrażliwością zębów

Piotr Kowalczyk
05.12.2019

Nadwrażliwość zębów to problem, z którym zmaga się wiele osób. Objawia się nagłym bólem dziąseł lub zębów odczuwalnym w czasie picia gorących albo zimnych napojów. Dziąsła mogą także w niektórym miejscach się cofać, odsłaniając korzenie zębów, które odznaczają się podwyższoną wrażliwością na zmiany temperatury. Czy nadwrażliwość zębów musi nam towarzyszyć przez całe życie i jak pielęgnować jamę ustną, aby zapobiegać nagłym atakom bólu?

Odpowiednie akcesoria do pielęgnacji nadwrażliwych zębów i dziąseł

Jeśli odczuwasz u siebie powyższe objawy, warto abyś zadbał o dobór odpowiednich środków i akcesoriów do mycia zębów. Przyda się szczoteczka z miękkim włosiem lub elektryczna, które nie będzie podrażniać oraz pasta z fluorkiem. Wybierając ją, warto również zwrócić uwagę na tzw. RDA, czyli poziom współczynnika ścieralności. Jeśli oscyluje on w granicach 30-50, szkliwo nie zostanie uszkodzone, a dolegliwości bólowe zostaną znacznie zminimalizowane. W pastach tego typu znajdują się również najczęściej substancje zamykające kanaliki zębinowe, które dzięki temu przestają być aż tak narażone na bodźce powodujące ból.

Samo mycie zębów pastą i szczotką jednak nie wystarczy. Do codziennej rutyny rano i wieczorem, a nawet w ciągu dnia po posiłku, należy włączyć także nitkowanie, które pozwala usunąć resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, skąd trudno wydobyć je nawet najdokładniej wykonując szczotkowanie. Na koniec mycia zębów wykorzystajmy natomiast płyny do płukania jamy ustnej. Szczotka i pasta usuwają bowiem zaledwie 25 procent bakterii jamy ustnej, która jest środowiskiem szczególnie sprzyjającym ich rozwojowi. Płyn do płukania jamy ustnej Listerine pozwala na zachowanie czystości i świeżości wewnątrz jamy ustnej, nawet w miejscach, gdzie nie jesteśmy w stanie dotrzeć innymi akcesoriami.

Jak płukać jamę ustną przy nadwrażliwości zębów i dziąseł?

Płyn do płukania jamy ustnej należy przelać z butelki do korka, a następnie wlać nierozcieńczoną zawartość do ust. Nie połykajmy go, ale energicznie przepłukujemy usta, przemieszczając go wewnątrz z miejsca na miejsce, przez pełne 30 sekund. Choć tak długi czas płukania może być trudny od osiągnięcia przy pierwszym stosowaniu płynu, stopniowo przyzwyczaimy się do tego. Pomocne jest liczenie w myślach do 30 lub używanie stopera. Po tym czasie płyn wypluwamy do umywalki. Pamiętajmy także, aby czyszczenie zębów zaplanować na godzinę po zjedzeniu kwaśnych pokarmów. Kwasy zmiękczają bowiem szkliwo, przez co bolesne bodźce mogą być odczuwalne także w trakcie czyszczenia.

Więcej o radzeniu sobie z nadwrażliwością zębów przeczytasz na https://www.listerine.pl/plukanie-w-przypadku-wrazliwych-zebow

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie