Jak żyć z POChP?

Andrzej Winnicki
04.07.2022

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to nieuleczalna choroba układu oddechowego, która jest spowodowana przede wszystkim paleniem papierosów. Statystycznie częściej chorują mężczyźni. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie POChP, to rokowania są ściśle uzależnione od etapu rozwoju choroby. Z POChP można żyć, nawet przez wiele lat, ale bezwzględnie trzeba się stosować do kilku podstawowych zaleceń.

Rzuć palenie!

Bez tego nie ma mowy o kontrolowaniu choroby. Palenie tytoniu jest podstawowym czynnikiem ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Musisz rozstać się z nałogiem, jeśli chcesz przedłużyć sobie życie. Jeśli masz z tym problem, to skorzystaj z pomocy lekarza rodzinnego lub psychoterapeuty.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Objawy POChP zaostrza kontakt z czynnikami drażniącymi, do których zaliczymy nie tylko dym papierosowy, ale także kurz czy różnego rodzaju alergeny. Dlatego osoba ze zdiagnozowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc powinna zainwestować w oczyszczacz powietrza do domu oraz ewentualnie do biura, jeśli kontynuuje pracę zawodową.

Unikaj długiego przebywania na dworze w czasie silnego zanieczyszczenia powietrza

Czynnikiem zaostrzającym objawy POChP jest również zanieczyszczone powietrze. Smog to problem występujący na terytorium całego kraju. Jeśli wiesz, że jakość powietrza jest w danym dniu wyjątkowo niska, to albo w ogóle zrezygnuj z wychodzenia z domu, albo ogranicz przebywanie na dworze do niezbędnego minimum.

Przyjmuj przepisane leki

Lekarz pulmonolog przepisze Ci leki, których zadaniem jest przede wszystkim rozszerzenie oskrzeli i tym samym ułatwienie oddychania. Przyjmuj je zgodnie z zaleceniami, nie odstawiaj na własną rękę, nawet jeśli poczujesz się znacznie lepiej.

Wykonuj ćwiczenia oddechowe

Ważnym elementem leczenia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest rehabilitacja, która obejmuje przede wszystkim ćwiczenia oddechowe. Można i trzeba je wykonywać w domu, tym samym zwiększając wydajność układu oddechowego, poprawiając wentylację i dotleniając organizm.

Oszczędzaj się

Mając POChP niestety musisz zrezygnować z wielu form aktywności, na przykład intensywnego uprawiania sportu czy nawet pracy fizycznej. Oszczędzaj się, nie przemęczaj i stosuj do wszystkich powyższych rad, a zyskasz szansę na relatywnie komfortowe życie z POChP.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie