Koronawirus a jazda samochodem. Jak zmniejszyć ryzyko infekcji we własnym aucie?

Mateusz Nowak
29.05.2020

Wszyscy sądziliśmy, że ten wirus nie okaże się wcale tak groźny, że cała ta „afera” z pandemią szybko minie i będziemy mogli wrócić do normalnego życia w ciągu maksymalnie 2-3 tygodni. Rzeczywistość okazała się brutalna. Wirus COVID-19 niszczy światową gospodarkę, ale co najgorsze – stanowi bardzo poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Dlatego warto robić wszystko, co możliwe, aby się przed nim bronić. Ponieważ wirus z łatwością utrzymuje się na różnych powierzchniach, zwłaszcza szkle i plastiku, bardzo ważne jest regularne dezynfekowanie wnętrza samochodu. Sprawdź kilka zasad, do których powinien się stosować każdy kierowca.

Odkażanie, odkażanie i jeszcze raz odkażanie

Wnętrze samochodu tworzy idealne warunki do przetrwania koronawirusa, ale też innych groźnych patogenów. Nie oszukujmy się: kokpity naszych aut są po prostu brudne. Samo przetarcie deski rozdzielczej nawilżoną chusteczką raz na jakiś czas nie rozwiązuje sprawy.

Jeśli musisz regularnie jeździć swoim samochodem, to zadbaj o własne bezpieczeństwo i sięgnij po specjalistyczne środki odkażające na bazie alkoholu (minimum 60%). Codziennie przecieraj nimi wszystkie elementy, z którymi masz kontakt prowadząc samochód – kierownicę, gałkę zmiany biegów, klamki (w tym zewnętrzną), wszelkie przyciski, panel radia itd.

Higiena

W dobie pandemii żadne działania prewencyjne nie mogą zostać uznane za fanaberię. Dotyczy to także mycia rąk przed wejściem do samochodu. Jeśli na przykład zrobiłeś właśnie zakupy w markecie, to zanim zajmiesz miejsce na fotelu kierowcy idź do łazienki i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem. Jeśli nie masz takiej możliwości, zawsze miej przy sobie żel antybakteryjny, który zabija także wirusy.

Wskazane jest również zakładanie maski ochronne na czas jazdy samochodem. Nawet pieczołowicie dbając o czystość w aucie nie możesz mieć 100% pewności, że nie czai się w nim wirusowe zagrożenie.

Klimatyzacja i wentylacja

Oba układy mogą być prawdziwym siedliskiem wirusów, w tym COVID-19. Dlatego w tym trudnym okresie szczególnie ważne jest pieczołowite dbanie o czystość systemu klimatyzacji i wentylacji. Absolutna podstawa to wymiana filtra kabinowego. Do tego zaleca się zlecenie profesjonalnej dezynfekcji układów metodą ozonowania lub ultradźwięków. Warto także poprosić o ozonowanie całego wnętrza pojazdu oraz jak najczęściej wietrzyć kokpit – zwłaszcza w słoneczne dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie