Łokieć tenisisty – co robić?

Remigisz Szulc
05.12.2022

Łokieć tenisisty to bardzo nieprzyjemna, a co najgorsze trudna w leczeniu kontuzja. Ma ona charakter przewlekły, dlatego każdy, kogo dotyka, męczy się z nią miesiącami czy nawet latami. Najczęściej ten problem dotyczy osób pracujących przy biurku, na przykład pracowników administracji państwowej, grafików, programistów, copywriterów etc. Masz łokieć tenisisty? Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji.

Zacznij od wizyty u ortopedy

Na dobry początek zawsze warto odwiedzić ortopedę, który potwierdzi Twoje przypuszczenia. Ta kontuzja daje na tyle charakterystyczne objawy, że raczej trudno jest ją pomylić z czymkolwiek innym. Wizyta u lekarza jest wskazana także wtedy, gdy mocno cierpisz i ból uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie – lekarz przepisze Ci silne leki oraz zaleci konkretne zabiegi rehabilitacyjne.

Zapisz się na rehabilitację

Ze skierowaniem od ortopedy udaj się do przychodni posiadającej zaplecze rehabilitacyjne. Możesz się zdziwić, że Twoja przychodnia jest tak dobrze wyposażona. Nie zakładaj z góry, że termin na pewno będzie odległy – zawsze najpierw warto spróbować poszukać pomocy na NFZ i zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Oszczędzaj kontuzjowaną kończynę

W okresie leczenia oraz rehabilitacji bezwzględnie należy unikać obciążania kontuzjowanej kończyny. Wykluczone jest dźwiganie ciężkich przedmiotów, chodzenie na siłownię, nawet przynoszenie do domu zakupów. Kończyny możesz zacząć normalnie używać dopiero wtedy, gdy ustąpią objawy łokcia tenisisty.

Skorzystaj z fizjoterapii

Niezależnie od rehabilitacji powinieneś poszukać fizjoterapeuty, który profesjonalnie zajmie się Twoim łokciem i przywróci go do pełnej sprawności. Nie licz jednak na to, że ktoś w cudowny sposób Cię uzdrowi – fizjoterapia musi trochę potrwać, a najlepiej kontynuować ją nawet po ustąpieniu wszystkich objawów.

Zmień szkodliwe nawyki

Bez tego ani rusz. Ta kontuzja jest skutkiem przeciążania mięśni prostowników, dlatego musisz im stworzyć lepsze warunki pracy. Zainwestuj w ergonomiczną myszkę i klawiaturę komputerową, rób minimum 5-minutowe przerwy w każdej godzinie pracy, gimnastykuj się, staraj się również utrzymywać ręce w pozycji podparcia, aby łokieć nigdy nie wisiał w powietrzu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie