Skręcona kostka: dlaczego powinieneś skorzystać z rehabilitacji?

Mateusz Nowak
28.12.2020

Skręcenie kostki należy do grupy najczęściej bagatelizowanych urazów ortopedycznych. Powszechnie uważa się, że to nie jest groźny uraz, a jego leczenie powinno się sprowadzać wyłącznie do robienia okładów z Altacetem i odciążenia kontuzjowanej kończyny. Pamiętaj jednak, że istnieją różne stopnie skręcenia kostki, włącznie z zerwaniem torebki stawowej. Im poważniejszy uraz, tym większą rolę w jego leczeniu będzie odgrywać rehabilitacja. Dlaczego nie powinieneś z niej rezygnować? Sprawdź te argumenty.

Możesz nabawić się przewlekłej niestabilności stawu skokowego

Przewlekła niestabilność stawu skokowego jest bardzo poważnym urazem ortopedycznym, który stanowi następstwo wielokrotnego skręcenia kostki. Jeśli po skręceniu stawu skokowego nie poddasz się rehabilitacji i po prostu „rozchodzisz” kontuzję, to istnieje bardzo wysokie ryzyko, że za jakiś czas ponownie nabawisz się tego urazu. Sytuacja może się powtarzać cyklicznie, aż zostanie u Ciebie zdiagnozowana przewlekła niestabilność stawu skokowego.

Ta kontuzja praktycznie kończy przygodę ze sportem, także amatorskim. Przy przewlekłej niestabilności stawu skokowego nie ma mowy o bieganiu, skakaniu, problematyczna może być nawet jazda na rowerze. Każdy wysiłek fizyczny angażujący staw może się skończyć kolejnym skręceniem kostki.

Nadmierne obciążenie innych stawów

Po skręceniu kostki wiele osób ma tendencję do tego, aby chronić staw skokowy, jednocześnie bardziej obciążając inne stawy, przede wszystkim kolanowy. Jest to działanie podświadome, któremu można przeciwdziałać jedynie poddając się profesjonalnej rehabilitacji skręconej kostki.

Rehabilitacja wzmacnia tkanki miękkie, w tym więzadła i torebkę stawową, dzięki czemu nie tylko szybciej wracasz do zdrowia, ale też nie odczuwasz żadnego dyskomfortu podczas chodzenia czy biegania. Możesz więc w pełni wykorzystywać zakres ruchowy stawu skokowego.

Jeśli jednak zrezygnujesz z rehabilitacji i będziesz uprawiać sport czy po prostu poruszać się z niezaleczoną kostką, to znacząco zwiększysz ryzyko innych, o wiele poważniejszych schorzeń ortopedycznych, jak:

  • zwichnięcie rzepki,
  • stan zwyrodnieniowy miednicy,
  • zwichnięcie kostki,
  • zapalenie stawu krzyżowo-biodrowego,
  • zerwanie ACL (więzadła krzyżowego przedniego w kolanie).

Niezaleczony staw skokowy jest również jednym z czynników ryzyka poważnych urazów neurologicznych, w tym ataku rwy kulszowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie