Uraz jądra: co robić? Na czym polega leczenie?

Andrzej Winnicki
25.08.2020

Jądra to najbardziej wrażliwa część ciała mężczyzny. Ból spowodowany na przykład silnym uderzeniem jest bardzo trudny do zniesienia i w praktyce taki cios „wyłącza” na jakiś czas nawet największych twardzieli. Bywa też, że efektem takiego zdarzenia jest uraz jądra lub obu jąder. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jakie są rodzaje urazów jąder i jak się leczy takie przypadki? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Kiedy najczęściej dochodzi do urazu jądra?

W zdecydowanej większości przypadków panowie mają do czynienia z urazami mechanicznymi, które są efektem właśnie wspomnianego silnego uderzenia w mosznę. Może do tego dojść podczas bójki, uprawiania sportu (szczególnie groźne są pod tym względem dyscypliny, w których używa się piłki) czy w wyniku nieszczęśliwego upadku np. na poręcz czy inny twardy przedmiot, który znalazł się między nogami mężczyzny. Czasami do urazu jąder dochodzi wskutek praktykowania osobliwych technik seksualnych.

Co robić?

Gdy poczujesz bardzo silny ból jąder będący następstwem jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia, przede wszystkim jak najszybciej się połóż. W pozycji horyzontalnej łatwiej reguluje się ciśnienie krwi, co załagodzi dolegliwości bólowe. Jeśli masz odruch wymiotny, nie krępuj się – zrzucenie treści żołądka może Ci pomóc. Następnie spróbuj wstać, zdejmij spodnie i bieliznę oraz zastosuj chłodny okład – na przykład zawiń kilka kostek lodu w bawełniany ręcznik. Zostań w takiej pozycji przez kilkanaście minut, aż poczujesz się lepiej.

Jeśli ból nie mija, a wręcz się nasila, nie ma już na co czekać. Pilnie zgłoś się do szpitala, gdzie zostaniesz skierowany na konsultację urologiczną. Lekarz na podstawie badania USG i fizykalnego oceni, czy doszło do poważnego urazu jąder.

Rodzaje urazów jąder

Męskie jądra mogą ulec trzem rodzajom uszkodzeń, mianowicie:

  • Stłuczeniu
  • Rozerwaniu
  • Rozkawałkowaniu

Najczęstszy jest ten pierwszy przypadek. Jeśli lekarz nie stwierdzi obecności krwiaka, stosuje się leczenie zachowawcze. Gorzej, gdy ten krwiak się pojawił. Wówczas trzeba go pilnie usunąć operacyjnie. Tak samo będzie w przypadku rozerwania lub rozkawałkowania jądra. Przy rozerwaniu konieczne jest zszycie ścianki uszkodzonego jądra. Najgorsza dla mężczyzny sytuacja, to rozkawałkowanie narządu. Takiego jądra nie da się niestety uratować i musi ono zostać amputowane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie