Wygląda niepozornie, ale powinieneś mieć ją zawsze w samochodzie

Mateusz Nowak
08.01.2019

Folia termiczna to jeden z najbardziej niedocenianych elementów wyposażenia porządnej apteczki ratowniczej. Wynika to z faktu, że mnóstwo osób nie ma pojęcia, jak jej używać i kiedy jest to wręcz niezbędne. Folię termoizolacyjną (nazywaną także folią NRC czy kocem ratunkowym) warto wozić nie tylko w bagażniku samochodu, ale także zabierać ją na wycieczki górskie czy rajdy rowerowe. Sprawdź, czym dokładnie jest folia termiczna i dlaczego powinieneś jak najszybciej się w nią zaopatrzyć.

Jak powstała folia NRC?

Folia termoizolacyjna to bardzo cienki materiał o znormalizowanych wymiarach 210x160cm. Kojarzy ją każdy, kto choć raz widział akcję ratunkową (choćby w serialu czy filmie). Folia nie jest wynalazkiem XXI wieku, ponieważ została wynaleziona już w latach 60. ubiegłego stulecia na potrzeby NASA i programu Apollo.

Obecnie folii termicznej używa się powszechnie w ratownictwie medycznym. Stanowi ona również zalecane wyposażenie apteczki samochodowej czy ratowniczej. Nie powinno jej zabraknąć na żaglówce czy łodzi. Specjalny materiał znakomicie izoluje od zimna i zapobiega wychładzaniu organizmu. Jest pod tym względem znacznie skuteczniejszy niż nawet gruba kołdra puchowa.

Jak używać folii termicznej?

Każda folia termoizolacyjna ma dwie strony: srebrną i złotą. Nie używa się ich zamiennie! To, w jaki sposób przykryjemy poszkodowaną osobę, zależy wyłącznie od jej stanu i potrzeb. Jeśli taka osoba jest zziębnięta i należy zabezpieczyć ją przed dalszym wychładzaniem organizmu, wówczas przykrywamy ją tak, aby srebrna strona folii znalazła się blisko ciała. Materiał dodatkowo ochroni poszkodowanego przed podmuchami wiatru i deszczem.

Uwaga!

Przed przykryciem poszkodowanego folią termiczną, należy zdjąć z niego mokre ubrania.

Jeśli natomiast poszkodowana osoba ma objawy udaru lub przegrzania organizmu, wówczas przykrywamy ją tak, by to złota strona folii znalazła się blisko jej ciała.

Bardzo ważne jest prawidłowe stosowanie folii termicznej. Samo przykrycie poszkodowanego absolutnie nie wystarczy. Taką osobę należy szczelnie owinąć folią NRC w taki sposób, by wystawała tylko głowa i twarz. Folia musi również izolować ciało poszkodowanego od gruntu.

Niewielki wydatek

Jeśli w Twojej apteczce samochodowej nie ma folii termoizolacyjnej, to szybko zainwestuj w jej zakup. Koszt folii nie jest wysoki – wynosi około 10 złotych. Najlepiej zaopatrz się w kilka produktów: jeden do samochodu, drugi do plecaka na piesze i rowerowe wycieczki, trzeci natomiast warto trzymać w garażu czy w kuchni. Ten niepozorny materiał naprawdę może Ci się kiedyś przydać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie