Zainwestujemy w akcje?

Piotr Kowalczyk
17.12.2020

Celowo tytuł jest ze znakiem zapytania, ponieważ, mimo pandemii, część z nas zadaje sobie pytanie - w co zainwestujemy posiadane na koncie środki finansowe? Mimo to nadal gramy na giełdzie i część z nas nawet dzięki temu powiększyła swoje majątki. Natomiast granie na giełdzie nie musi być trudne. Miejmy na uwadze jednak to, że nie mamy do czynienia z kasynem, gdzie chcemy niejako odebrać część pieniędzy właścicielowi, ale w tym wypadku jesteśmy solidarni z firmą, której akcje zakupiliśmy.

Na początek podstawowe terminy

Co to jest akcja? To jest papier wartościowy, natomiast właściciel akcji nabiera określone prawa majątkowe w stosunku do spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej. Są różne rodzaje akcji: imienne, na okaziciela, aportowe, gotówkowe, nieme, uprzywilejowane..

Mogą być pokryte wkładem pieniężnym (gotówkowe) lub niepieniężnym (aportowe). Przy części akcji akcjonariuszom przysługuje prawo głosu, przy części zaś nie.

Drugim istotnym terminem jest dywidenda, od której zależy wysokość naszego zysku lub… straty. Dywidenda jest wypłacana przez firmę właścicielom lub akcjonariuszom między innymi w zależności od decyzji walnego zgromadzenie co do jej wysokości. Dywidenda nie jest wypłacana z zysku.

Co na początek?

Jeśli już zechcemy zainwestować w akcje to miejmy na uwadze i to, że może w to wchodzić niemały element ryzyka. Nie zawsze bowiem uda się nam kupić akcje firm prężnych, których wartość rośnie. Zatem co nam może ułatwić większe rozeznanie?

Oczywiście ceny akcji będą rosły podczas dobrej koniunktury ekonomicznej. Wtedy ryzyko jest mniejsze. Chociaż i podczas hossy część akcji może spadać. Również część inwestorów zarabia kiedy mam do czynienia z niezbyt wysoką koniunkturą. Rozeznanie nam ułatwia analiza indeksu giełdowego. W naszym kraju jest to WIG.

Próbując inwestować w akcje po raz pierwszy warto jest dokonać pewnej analizy psychologicznej, a właściwie autoanalizy. Powinniśmy w miarę możliwości poznać swoją odporność psychiczną w obliczu ewentualnych strat i dać sobie odpowiedź na pytanie – na jakie straty jesteśmy przygotowani?

Co jeszcze na początek?

Aby zakupić akcje na giełdzie potrzebne jest założenie rachunku inwestycyjnego, czego dokonujemy w domu maklerskim. Umowę możemy zrealizować zarówno bezpośrednio, jak i poprzez Internet. Za pośrednictwem Internetu możemy również złożyć (co jest niezbędne) zlecenie zakupu akcji. Domy maklerskie w Polsce są licencjonowane przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego) i jest ich około 50.

I rada dla początkujących – zaczynajmy ostrożnie, od niezbyt wielkiego zakupu akcji.

Zainwestuj w https://rodzinneinwestycje.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie