Kontrłata – zobacz, jakie są jej najważniejsze zadania

Mariusz Siwko
09.11.2023

Budujesz dom i zamarzył Ci się dach pochyły? W takim przypadku bardzo ważne jest ołatowanie dachu, na którym później montuje się wybrane pokrycie. W ołatowaniu dużą rolę odgrywają kontrłaty. Jakie są ich podstawowe zadania? Wyjaśniamy!

Jakie funkcje pełni kontrłata?

Zastanawiasz się, jakie dokładnie funkcje pełni kontrłata? Otóż przede wszystkim dystansuje ona pokrycie dachowe od warstwy wstępnej i konstrukcji nośnej. W ten sposób możesz uniknąć m.in. przecieków. Oprócz tego jej zadaniem jest stworzenie szczeliny wentylacyjnej pod zasadniczym pokryciem. Dzięki temu możliwy będzie prawidłowy przepływ powietrza, które wentyluje pokrycie. Warto wiedzieć, że kontrłaty tak naprawdę stanowią podłoże konstrukcyjne do mocowania oraz łączenia łat. Jeśli kupisz zbyt cienkie niskiej jakości kontrłaty, może się zdarzyć, że pękną one w trakcie montażu łat. Pamiętaj też, że w następnych latach muszą one wytrzymać bardzo duże obciążenia. Co więcej, to właśnie kontrłaty umożliwiają regulację ewentualnych nierówności płaszczyzny połaci. Jak widzisz, są to bardzo istotne kwestie i warto o nich pamiętać.

Dlaczego jakość kontrłat i profesjonalny montaż są aż tak ważne?

Musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest to, aby zakupić kontrłaty w sprawdzonym, renomowanym sklepie. Znajdziesz je m.in. w ofercie Woodrive, który cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Oprócz tego duże znaczenie ma profesjonalny montaż kontrłat. Najlepiej zdecydować się na doświadczoną ekipę, mającą uprawnienia do tego rodzaju prac. Zastanawiasz się, dlaczego to wszystko jest aż tak ważne? Otóż tylko prawidłowo położona kontrłata spełnia swoje funkcje. W przeciwnym razie szybko może okazać się, że konieczny jest remont dachu, a na pewno wolisz tego uniknąć.

Jak widać, kontrłata to bardzo istotny element dachu. Warto wiedzieć, jakie funkcje pełni i dlaczego jest aż tak ważna. Kupując kontrłaty, postaw na sprawdzone źródło. Nie zapomnij także o profesjonalnej ekipie do ich montażu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie