Anoreksję powszechnie przypisuje się tylko młodym kobietom, tymczasem lekarze podkreślają, że regularnie rośnie odsetek chorujących na nią mężczyzn. Obecnie aż 6% przypadków anoreksji dotyczy facetów. Powód? Oczywiście rosnąca presja (przede wszystkim mediów) pięknego, szczupłego wyglądu, która wielu panów pcha w stronę chorobliwego odchudzania. Jak objawia się anoreksja u mężczyzny? Jakie są jej konsekwencje? Przeczytaj.
Charakterystyczne dla męskiej anoreksji jest to, że faceci znacznie rzadziej chorują także na bulimię. Jednocześnie u mężczyzn częściej obserwuje się różnego rodzaju dolegliwości somatyczne, a więc bóle głowy i całego ciała, silne zmęczenie, czasami omdlenia.
Mężczyzna cierpiący na anoreksję przede wszystkim gwałtownie traci wagę. Każda chorująca osoba potrafi jednak świetnie to uargumentować i ukryć swój problem, co osłabia czujność otoczenia. Anorektycy są w stanie zjeść normalny posiłek w towarzystwie bliskich, by następnie wziąć środek przeczyszczający i pozbyć się „nadmiaru” pokarmu. U mężczyzn dodatkowo czasami pojawia się obsesyjna potrzeba ćwiczeń i stosowania suplementów. Chorujący panowie do przesady skupiają się na swoim wyglądzie i wadze.
Warto wiedzieć
Statystycznie częściej na anoreksję zapadają mężczyźni homoseksualni, co może potwierdzać hipotezę o tym, że choroba dopada facetów wrażliwych, których łatwo jest zranić np. uwagą na temat ich wyglądu.
Poza chorobliwą utratą masy ciała pojawiają się również inne dolegliwości, z których część bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu faceta. Klasycznymi skutkami choroby są problemy z sercem, nerkami, anemia, osteoporoza, ciągłe problemy z układem pokarmowym, częste infekcje, łysienie, choroby skóry.
Warto wiedzieć
Częstym skutkiem anoreksji są zaburzenia libido, a nawet niepłodność.
Największym problemem mężczyzny cierpiącego na anoreksję jest jednak skrajnie osłabiona psychika. Facet, nawet już bardzo chudy, wciąż twierdzi, że waży za dużo i jest stale niezadowolony ze swojego wyglądu. To pcha go w stronę dalszego odchudzania, a nadmierna utrata masy ciała może stanowić zagrożenie życia.
Anorektyk niezmiernie rzadko sam poddaje się leczeniu – robi tak tylko 1 na 10 chorujących facetów. Dlatego bardzo ważna jest czujność bliskich. Jeśli chorego mężczyznę uda się już namówić na wizytę u lekarza, często kończy się to hospitalizacją. Leczenie ma na celu odbudowanie optymalnej masy ciała (jest to długotrwały proces) i przede wszystkim wyregulowanie poziomu składników odżywczych w organizmie.
Bardzo ważna jest opieka psychologiczna lub nawet psychiatryczna. Anoreksja to podstępna choroba, która może wrócić w każdej chwili, dlatego dotknięty nią mężczyzna musi mieć zapewnioną stałą, fachową pomoc.