USG jąder – badanie, któremu musisz poddawać się regularnie!

Remigisz Szulc
11.04.2025

Dbać o zdrowie to męska rzecz. Wielu panów niestety przechodzi nad tym obojętnie, zgłaszając się do lekarza dopiero wtedy, gdy coś im ewidentnie dolega. Dużo lepsza jest natomiast profilaktyka chorób, zwłaszcza nowotworowych. Jej ważnym elementem jest regularne poddawanie się badaniu USG jąder.

Po co robi się USG jąder?

Jest to nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne badanie służące wykrywaniu zmian nowotworowych, takich ja guzki, torbiele czy rak jądra – ten ostatni jest najczęstszym nowotworem diagnozowanym u młodych mężczyzn.

USG może również pozwolić na ustalenie przyczyn innych dolegliwości, takich jak ból czy obrzęk, mogących wskazywać np. na zapalenie czy skręt jądra.

Ponadto USG stanowi jeden z etapów badania niepłodności, umożliwiając ocenę budowy jąder, najądrzy czy obecność żylaków powrózka nasiennego.

Kiedy musisz zrobić USG jąder?

Bez zastanowienia umów się na to badanie:

  • Gdy odczuwasz ból jąder, masz opuchliznę lub zauważyłeś dziwną zmianę w tym obszarze;
  • Gdy wyczujesz zmianę podczas samobadania (np. guzek);
  • Po urazie lub uderzeniu w okolice krocza;
  • Jeśli w rodzinie były przypadki nowotworu jąder;
  • W przypadku podejrzenia problemów z płodnością.

Porada:

Badaniu możesz się poddać zarówno na NFZ, jak i prywatnie – ta druga ścieżka jest szybsza. Komercyjne USG nie powinno kosztować więcej niż 200-250 zł.

Jak często poddawać się USG jąder?

W przypadku tego badania profilaktycznego nie ma z góry ustalonej cezury. Każdy dojrzały płciowo mężczyzna powinien poddawać się USG jąder raz na 2-3 lata. Jeśli natomiast jesteś w grupie ryzyka nowotworu z uwagi na obciążenie genetyczne, to badanie powinno być przeprowadzane minimum raz w roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie