Budujesz własny przydomowy warsztat? To wyposażenie na pewno Ci się przyda?

Andrzej Winnicki
16.05.2019

Posiadanie przydomowego warsztatu jest marzeniem niejednego faceta, który lubi sobie pomajsterkować, pogrzebać przy samochodzie czy po prostu naprawiać różne rzeczy. To popularne hobby, stanowiące świetny katalizator codziennego stresu. Aby jednak czerpać maksymalną przyjemność z pracy w warsztacie, musisz stworzyć sobie komfortowe stanowisko. Czego nie powinno na nim zabraknąć? Oto podstawowa lista zakupów.

Taboret warsztatowy

Bardzo przydatny element wyposażenia, zwłaszcza jeśli lubisz majsterkować na siedząco. Taki taboret jest znacznie wygodniejszy i bezpieczniejszy niż zwykłe krzesło. Można się na nim obracać lub przesuwać dzięki kółkom. Oczywiście taboret musi mieć szeroki zakres regulacji wysokości przy pomocy dźwigni. Wybierając konkretny model zwróć uwagę przede wszystkim na stabilność oraz materiał obiciowy – powinien być łatwy w czyszczeniu.

Stół warsztatowy

Absolutnie niezbędny w każdym przydomowym warsztacie. Stół warsztatowy różni się od zwykłego stołu tym, że posiada regulację wysokości – dzięki temu można przy nim pracować zarówno stojąc, jak i siedząc. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza dla majsterkowiczów mających problemy z kręgosłupem. Ponadto stół warsztatowy zwykle jest wyposażony w praktyczne szuflady, miejsce do montażu imadła oraz otwory do poprowadzenia przewodów narzędziowych.

Organizator do narzędzi

Najwygodniejszy jest ten naścienny. Warto poszukać organizatora, który spełnia normy zasady 5S, czyli tzw. tablicy cieni. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu o wiele łatwiej jest zapanować nad porządkiem w warsztacie – taka tablica minimalizuje również problem gubienia narzędzi.

Wózek warsztatowy 

Przechowujemy w nim ciężkie narzędzia oraz wszelkie śrubki, wkręty, nasadki i klucze, które mogłyby się pogubić. Wózek, z uwagi na swój ciężar, musi posiadać metalowe kółka transportowe oraz koniecznie hamulec bezpieczeństwa. Wybierając wózek kieruj się swoimi rzeczywistymi potrzebami – nie ma sensu kupować „rumodła”, które zagraci warsztat, a i tak nie będzie wykorzystane choćby w połowie.

Oświetlenie

W przydomowym warsztacie trzeba zorganizować punkty oświetleniowe, które zagwarantują perfekcyjną widoczność. Najważniejsze są te nad stołem warsztatowym. Znacznie lepiej sprawdza się oświetlenie punktowe (halogenowe) niż górne. Warto również zainwestować w przynajmniej jedną przenośną lampę warsztatową, przydatną np. podczas prac przy samochodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie