Czasomierz. Etapy rozwoju zegarka

Mateusz Nowak
17.02.2016

Zegary towarzyszą nam od stuleci, odmierzając czas rytmem godzin, dni, miesięcy i lat. Przeszły długą ewolucję – od starożytnych tarczy słonecznych po dzisiejsze zaskakujące precyzją urządzenia elektroniczne. Jak wygląda historia zegarków i co sprawia, że nie wyobrażamy sobie życia bez nich?

Historia zegarów

Przed tysiącami lat ludzie obserwowali wschody i zachody słońca, układ gwiazd oraz zmieniające się pory roku i temu rytmowi podporządkowywali swoje życie. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji takie oznaczanie czasu przestało być wystarczające. Już 3 tysiące lat p.n.e. pojawiły się pierwsze tarcze słoneczne w Egipcie, później pojawiały się również zegary wodne i inne rodzaje czasomierzy. Rozkwit precyzyjnego odmierzania czasu nastąpił w XIII wieku, gdy pojawiły się mechaniczne instrumenty. Wyposażone w nie wieże zegarowe budowano w kolejnych miastach Europy – począwszy od Paryża (1300 r.). Kolejny był m.in. Londyn, Wrocław, Norymberga, Metz. Przełomem w historii zegarmistrzostwa okazał się wynalazek zegarka kieszonkowego, który później ewoluował w zegarek na rękę.

Zegarki na rękę

Zegarek kieszonkowy wynaleziony został w 1504 roku przez Petera Henleina. Jego godnym następcą był zegarek na rękę, stanowiący swoisty mariaż biżuterii (czyli bransolet) oraz małych zegarków do zwieszania na szyi. Pierwszy egzemplarz takiego zegarka został wyprodukowany w 1790 roku przez genewskie zakłady zegarmistrzowskie Jacquet-Droz i Leschot. Seryjną produkcję zegarków na rękę z kolei zapoczątkowała szwajcarska firma, która otrzymała w latach 80. XIX wieku zlecenie na wykonanie zegarków dla oficerów niemieckiej marynarki wojennej.

Zegarki mechaniczne i kwarcowe

Na początku zegarki posiadały napęd mechaniczny, po II wojnie światowej zaczęto pracować nad zegarkiem z mechanizmem kwarcowym. Prototyp takiego urządzenia stworzył w 1967 roku zespół inżynierów z Japonii i Szwajcarii. Natomiast w 1972 roku pojawił się na rynku zegarek elektroniczny z wyświetlaczem LED, który wkrótce został zastąpiony przez wyświetlacz ciekłokrystaliczny umożliwiający bardziej wydajną pracę urządzenia.

Dziś wciąż różne rodzaje zegarków cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Eleganckie, precyzyjne oraz nowoczesne zegary, zegarki na rękę i budziki nie znikają z naszych domów, a firmy parające się zegarmistrzostwem podsuwają nam coraz to nowe propozycje ciekawych zegarków do różnych zastosowań. Przykład takiego asortymentu znajdziecie na przykład w sklepie z zegarami JVD.

Materiał prasowy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie