Czym jest przewianie? Jak go uniknąć?

Andrzej Winnicki
07.09.2020

Z pewnością nie raz słyszałeś o przewianiu. To potoczne określenie takiego stanu, w którym czujemy się osłabieni i obolali w wyniku wystawienia ciała na silne podmuchy wiatru. Okazuje się jednak, że przyczyn przewiania może być więcej i niekoniecznie mają one związek z warunkami pogodowymi. Przewianie jest bardzo nieprzyjemne, a w skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do poważnego urazu mięśniowego, który będzie wymagać leczenia i rehabilitacji. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Przewianie – co to takiego?

Przewianie jest skutkiem narażenia wilgotnej i ciepłej skóry na działanie chłodnego powietrza. Powstaje wówczas miejscowe wychłodzenie, które doprowadza do skurczu mięśniowego. W ten sposób organizm chroni się przed zimnem i jest to zupełnie naturalne. Jeśli jednak ten skurcz będzie odpowiednio silny i gwałtowny, może dojść do uszkodzenia mięśnia, włącznie z jego naderwaniem. Wówczas mówimy o przewianiu.

Objawami przewiania są przede wszystkim:

  • Bóle mięśniowe
  • Podwyższona temperatura
  • Uczucie rozbicia, jak przy grypie
  • Powstawanie zgrubień mięśniowych, które fachowo określa się mianem punktów spustowych
  • Bóle stawów
  • Ból kręgosłupa

Każdy, kto doświadczył przewiania, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak nieprzyjemny jest to stan. Wymienione objawy powinny minąć samoistnie po kilku dniach, zwłaszcza przy wspomaganiu się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, najlepiej stosowanymi miejscowo (w formie maści czy żelów). Zdarza się jednak, że uszkodzenie mięśnia jest na tyle poważne, że konieczne jest podjęcie leczenia, które zwykle sprowadza się do zabiegów rehabilitacyjnych.

Jak uniknąć przewiania?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że do przewiania może dojść w zupełnie prozaicznych sytuacjach – wcale nie jest do tego konieczny spacer w wichurze i bez szalika. Na taki problem narażają się osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, a jednocześnie nie potrafią korzystać z klimatyzacji w sposób umiarkowany. Przykład: wchodzimy do biura zgrzani od upału i pierwsze, co robimy, to stajemy pod klimatyzatorem ustawionym na najniższą możliwą temperaturę. To prosta droga do przewiania.

Rada

Podobnie działa to w przypadku klimatyzacji samochodowej – nigdy nie należy ustawiać nawiewu na twarz, a temperatura powinna być o około 5-6 stopni niższa od tej na dworze.

Do przewiania może dojść również wtedy, gdy po treningu na siłowni wychodzimy zgrzani na chłodne powietrze, nie zakładając niczego cieplejszego – bo przecież jest nam gorąco. W ten sposób można się bardzo łatwo nabawić kontuzji mięśniowej.

Trzeba również uważać na wiatraki (wentylatory), które w upalne dni zastępują nam klimatyzację.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie