Domowa sieć Wi-Fi – dlaczego warto rozdzielić urządzenia na różne pasma?

Krzysztof Jagielski
22.05.2023

Każdy współczesny router obsługuje dwa pasma Wi-Fi – 2,4 GHz i 5 GHz. Podobnie jest z większością urządzeń elektronicznych, jak smartfony, tablety, sprzęt AGD i RTV, kamery do monitoringu etc. Jeśli już dziś w Twojej domowej sieci pracuje kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt urządzeń na stałe podłączonych do Internetu, to warto rozdzielić je na różne pasma. Dlaczego? Oto podstawowe powody.

Część urządzeń zacznie działać lepiej

Warto wiedzieć, że oba pasma Wi-Fi oferują zupełnie inne parametry. O ile w przypadku pasma 2,4 GHz można liczyć na przesyłanie danych z prędkością do około 100 Mb/s, o tyle 5 GHz zapewnia prędkości na poziomie nawet 800-900 Mb/s. To kolosalna różnica.

Po podłączeniu kilku urządzeń do sieci Wi-Fi na paśmie 5 GHz od razu zauważysz, że pracują lepiej i  szybciej łączą się z Internetem. Pamiętaj natomiast o jednym: 5 GHz to pasmo wrażliwe na wszelkiego rodzaju przeszkody, dlatego może się okazać, że nie będzie dostępne w najbardziej oddalonym od routera pomieszczeniu.

Mniejsze obciążenie jednego pasma

Jeśli dziś wszystkie domowe urządzenia są podłączone do sieci Wi-Fi na jednym paśmie, to nic dziwnego, że często narzekasz na szybkość Internetu. Jak najszybciej przejdź na dwa pasma, rozdzielając urządzenia ze względu na to, czy wspierają Wi-Fi 5 GHz czy też nie.

Wyższy poziom bezpieczeństwa sieci domowej

Oba pasma Wi-Fi powinny być osobnymi sieciami, mającymi własne nazwy i hasła. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko, że ktoś niepowołany połączy się z siecią domową i zacznie ją nadmiernie obciążać (np. sprytny sąsiad) czy tym bardziej użyje jej do przechwycenia wrażliwych danych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie