Gdy zaczynają Ci wypadać włosy… Co robić?

Andrzej Winnicki
13.08.2020

Wypadanie włosów jest jedną z typowych męskich dolegliwości. Zwykle ją bagatelizujemy, ale tylko do czasu, aż na głowie nie zacznie się rysować wyraźnie widoczna łysina. Jeśli jesteś jeszcze stosunkowo młody, a już obserwujesz u siebie proces wypadania włosów, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Sprawdź, co można i warto zrobić w takiej sytuacji.

Zmień kosmetyki do pielęgnacji włosów

Warto zacząć od wykluczenia najbardziej prozaicznego powodu wypadania włosów. Może się przecież okazać, że szampon, którego używasz od pewnego czasu, działa na skórę głowy drażniąco, czego efektem będzie właśnie utrata kosmyków. Możesz również wypróbować specjalistyczne szampony, które zawierają duże ilości składników odżywczych dobrze wpływających na mieszki włosowe. Taki dermokosmetyk kupisz w aptece.

Zmień dietę

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale Twoja dieta ma ogromny wpływ na kondycję kosmyków. Jeśli obfituje w tłuszcze odzwierzęce i cukier, natomiast jest uboga w warzywa i owoce, to nie dziw się, że stan Twoich włosów drastycznie się pogorszył. Odżywianie od zewnątrz (poprzez stosowanie dobrych kosmetyków) nigdy w 100% nie zastąpi działania wewnętrznego. Pamiętaj również o piciu dużych ilości wody, bo mieszki włosowe bardzo potrzebują solidnego nawadniania.

Uważaj na stres

Bardzo częstą przyczyną wypadania włosów, zwłaszcza w młodym wieku, jest przewlekły stres. Mieszki włosowe zawsze źle na to reagują. Jeśli więc codziennie widzisz w odpływie wanny pukiel włosów, to masz wyraźny sygnał, że czas najwyższy zwolnić, zmienić tryb życia, być może całkowicie przeorganizować swoje zawodowe sprawy.

Udaj się na konsultację trychologiczną

Gdy już wykluczysz wszystkie opisane wcześniej przyczyny, a włosy nadal będą Ci wypadać garściami, to pora udać się do trychologa, czyli specjalisty z zakresu skóry głowy. Badanie trychologiczne wykaże, w jakim stanie znajdują się mieszki włosowe i da odpowiedź na pytanie, co spowodowało ich martwicę. W grę może wchodzić np. łysienie androgenowe, bardzo częste u mężczyzn.

Pamiętaj również, że przyczyną wypadania włosów mogą być czynniki genetyczne. Jeśli np. Twój ojciec ma wyraźną łysinę, to nic dziwnego, że u Ciebie również zaczyna się ona rysować. W takiej sytuacji jedyną opcją będzie podjęcie leczenia lub – w ostateczności – poddanie się zabiegowi przeszczepienia włosów, co jednak wiąże się z ryzykiem (interwencja chirurgiczna) i nie daje 100% gwarancji powodzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie