Jesteś mężczyzną? Badaj się! 6 badań, które powinien wykonywać każdy facet

Antoni Kwapisz
16.01.2017

Tempo życia, stres, obowiązki, potrzeba posiadania – to rujnuje zdrowie milionom Polaków. Współcześni mężczyźni, trochę na własne życzenie, starzeją się w zastraszającym tempie. Na oddziały kardiologiczne trafiają coraz młodsi panowie i nikogo nie dziwią już przypadki 30-latków po zawale. Jeśli nie chcesz tak skończyć, musisz się regularnie badać. Poznaj 6 najważniejszych badań, które powinien regularnie wykonywać każdy facet.

  1. Badanie krwi – najlepiej połączone z badaniem moczu. Nie jest bolesne, ani czasochłonne, a do tego śmiesznie tanie. Za kilkanaście złotych możesz dowiedzieć się, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo. Złe wyniki są podstawą do analizy przyczyny i wdrożenia leczenia. Takie badania wykonuj minimum raz w roku.
  2. EKG – choroby serca są najczęstszymi schorzeniami dotykającymi mężczyzn. Dlatego nie ma żadnej przesady w tym, aby przynajmniej raz w roku wykonać badanie EKG, które pozwala w porę wykryć zaburzenia w pracy mięśnia sercowego. We własnym zakresie badaj też sobie ciśnienie – nawet codziennie!
  3. Lipidogram – jest to badanie, które pozwala określić poziom cholesterolu we krwi. Dlaczego jest takie ważne? Ponieważ podwyższony cholesterol prowadzi do chorób serca oraz do miażdżycy, na którą co roku umierają tysiące Polaków. Lipidogram wykonuj raz w roku lub częściej, jeśli masz nadwagę.
  4. Spirometria – palisz? To badanie jest obowiązkowe! Dotyczy to także mężczyzn, którzy rzucili palenie. Spirometria pozwala określić pojemność płuc, a tym samym ich wydajność. W przypadku palaczy należy ją wykonywać minimum raz w roku, a pozostali mężczyźni mogą ograniczyć częstotliwość do badania do jednej wizyty co dwa lata.
  5. PSA – badanie markerowe, które pozwala wykryć nowotwór prostaty oraz ocenić stan gruczołu krokowego. Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów w naszym kraju, a mimo to panowie nadal bardzo niechętnie poddają się badaniom.
  6. Poziom cukru – cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która może dotknąć każdego, także osobę zdrowo się odżywiającą. Olbrzymi wpływ na ryzyko zachorowania ma chociażby stres. Dlatego regularnie, nawet raz na pół roku, badaj poziom cukru we krwi. Szczególnie jeśli narzekasz na chroniczne zmęczenie i brak energii do życia.

Wykonanie tych badań nie jest kłopotliwe. Jeśli nie masz czasu na stanie w kolejkach, skorzystaj z prywatnej służby zdrowia – na pewno nie zrujnuje to Twojego budżetu. Zdrowie jest w końcu bezcenne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie