Jeśli właśnie rozglądasz się za nowymi słuchawkami, to być może rzuciło Ci się w oczy określenie „słuchawki z przewodnictwem kostnym”. Choć brzmi ono bardziej jak opis słuchawek laryngologicznych, to okazuje się, że są przeznaczone praktycznie dla każdego. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice tych słuchawek.
Słuchawki z przewodnictwem kostnym to urządzenie, które przekazuje dźwięk nie w klasyczny sposób, czyli przez kanał słuchowy, lecz przez kości czaszki. Dzięki tej technologii dźwięk omija bębenek uszny i dociera bezpośrednio do wewnętrznej części ucha (ślimaka) odpowiedzialnej za odbieranie sygnałów dźwiękowych.
Rozwiązanie to początkowo zostało opracowane z myślą o osobach mających problemy ze słuchem, natomiast dziś zainteresowanie słuchawkami z przewodnictwem kostnym rośnie także wśród osób zupełnie zdrowych.
Podstawowa zaleta tych słuchawek wynika z ich specyficznej konstrukcji. Podczas ich używania uszy pozostają odsłonięte, dzięki czemu można z jednej strony słuchać muzyki czy prowadzić rozmowę, a z drugiej odbierać dźwięki z otoczenia. Przekłada się to na wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu miejskim, na przykład podczas biegania czy jazdy na rowerze.
Słuchawki z przewodnictwem kostnym są również bardzo wygodne w noszeniu i w długotrwałym użytkowaniu, nie męcząc tak słuchu w przypadku wielogodzinnego słuchania muzyki.
Słuchawki z przewodnictwem kostnym z pewnością nie są propozycją skierowaną do audiofilów. Jeśli oczekujesz najwyższej jakości dźwięku, to zostań przy klasycznych słuchawkach, najlepiej nausznych. Te z przewodnictwem kostnym nie są w stanie zaoferować np. głębokiego basu czy idealnie czystych partii wysokich, natomiast nie po to się je kupuje.