SUV, kombi, a może sedan? Wybierz w zależności od sytuacji życiowej

Piotr Kowalczyk
02.09.2019

Nie od dziś wiadomo, że samochód jest dla facetów czymś więcej niż tylko środkiem lokomocji. Część mężczyzn spełnia tutaj swoje chłopięce marzenia, część poprzez auto manifestuje swój status społeczny, nie brakuje i takich, którzy chcą mieć wszystko w jednym: funkcjonalność, komfort, bezpieczeństwo i jeszcze odrobinę emocji. Producenci samochodów doskonale o tym wiedzą, stąd na rynku mamy ogromny wybór modeli, ale także rodzajów nadwozia. Wybierając auto dla siebie powinieneś więc zwrócić uwagę na swoją aktualną sytuację życiową. To pozwoli Ci mocno zawęzić krąg poszukiwań. Kiedy warto wybrać SUV-a, kombi, a kiedy sedana?

SUV: dla kogo?

SUV-y są obecnie zdecydowanie najpopularniejszą kategorią samochodów. Moda na nie wynika przede wszystkim z efektownego wyglądu, ale nie można im też odmówić funkcjonalności i wygody, zwłaszcza w mieście. Z drugiej strony SUV-y są drogie, a praktycznością zdecydowanie ustępują chociażby kombi.

SUV będzie dobrym wyborem dla faceta, który:

 • Dba o swój wizerunek i chce jeździć efektownym autem
 • Często wsiada i wysiada z samochodu w ciągu dnia (nie trzeba się schylać)
 • Dużo jeździ po mieście (wysoka pozycja za kierownicą ułatwia manewrowanie i poprawia widoczność)
 • Nie musi już wozić dziecięcego wózka, ale od czasu do czasu jest mu potrzebny spory bagażnik (np. na rodzinne wakacje)

Kombi: nie takie nudne, jak się wydaje

Samochody typu kombi nigdy nie grzeszyły urodą. Trudno się dziwić, skoro protoplastą tej kategorii było szwedzkie Volvo, przez lata słynące z kanciastych i do bólu nudnych linii nadwozia. Dziś jednak styliści potrafią połączyć praktyczność z fajnym designem, czego – paradoksalnie – znów przykładem jest Volvo.

Kombi będzie dobrym wyborem dla faceta, który:

 • Ma małe dzieci i często musi przewozić dziecięce gadżety, np. wózek
 • Jest aktywny, lubi rodzinne wakacje samochodem (duży bagażnik to wielki atut)
 • Preferuje niską pozycję za kierownicą, lubi szybszą jazdę, ale jednocześnie nie może sobie jeszcze pozwolić na posiadanie niefunkcjonalnego samochodu

Sedan: kiedy Twoja sytuacja życiowa jest już ustabilizowana

Samochody w nadwoziu sedan cieszą się dziś znacznie mniejszą popularnością niż jeszcze kilkanaście lat temu. Panuje powszechne przekonanie, że to opcja dla biznesmenów, ewentualnie wyższej kadry managerskiej, ale w rzeczywistości taki wóz może być fajnym wyborem dla każdego faceta, który ma ustabilizowaną sytuację życiową, ceni sobie komfort, nie przepada za SUV-ami i kombi, a jednocześnie nadal chce mieć do dyspozycji całkiem pojemny bagażnik i czworo drzwi.

Sedan będzie dobrym wyborem dla faceta, który:

 • Nie ma już małych dzieci, choć od czasu do czasu zdarza mu się przewozić całą rodzinę
 • Szuka eleganckiego samochodu o biznesowym charakterze
 • Nie potrzebuje bardzo ustawnego bagażnika, bo najczęściej zabiera 1-2 walizki
 • Lubi połączenie komfortu z dynamicznym prowadzeniem i niską pozycję za kierownicą
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.