Fizjoterapia stomatologiczna ważnym elementem leczenia ortodontycznego

Marek Szydełko
01.04.2024

Fizjoterapia stomatologiczna, czyli ogół technik i metod terapeutycznej pracy z ciałem ukierunkowanej na poprawę funkcji układu stomatognatycznego, stanowi niezwykle istotny, a często zaś kluczowy element skutecznego leczenia ortodontycznego. Wielość połączeń i zależności pomiędzy różnymi strukturami organizmu, wymaga szerszego spojrzenia na każdą z doświadczanych dysfunkcji.

Złożona natura problemów ortodontycznych

Korekcja wad szczękowo-twarzowych nie może odbywać się w oderwaniu od ich możliwego wpływu na inne obszary i układy w ciele. Jednocześnie, leczenie zorientowane na eliminację przyczyny, musi uwzględniać całą osobę pacjenta. Najbardziej obrazowym tego przykładem są dane wskazujące na współwystępowanie wad postawy oraz dysfunkcji powiązanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi nawet u 90% pacjentów! Tak naprawdę więc dolegliwości w obszarze żuchwy, mogą mieć swoje źródło w zupełnie innych, dystalnych rejonach w ciele.

Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego

Jedną z najpopularniejszych metod leczenia problemów dotyczących zgryzu jest aparat ortodontyczny (stały lub ruchomy). Etap poprzedzający założenie aparatu powinien obejmować manualne przygotowanie tkanek wewnątrz jamy ustnej. Dzięki temu, planowana korekcja nie będzie bazowała na strukturach uwięzionych w niekorzystnych wzorcach napięciowych, co mogłoby znacznie opóźnić lub zniweczyć oczekiwane rezultaty leczenia.

Fizjoterapia stomatologiczna w trakcie korekcji aparatem

Indywidualnie dobrana terapia manualna pozwalają poprawić komfort pacjenta użytkującego aparat ortodontyczny. Terapia fizjoterapeutyczna koncentruje się wówczas na zmniejszeniu dolegliwości bólowych i rozluźnianiu mięśniowo-powięziowym poddawanego leczeniu obszaru. Co więcej, dzięki systematycznej pracy terapeutycznej, można na bieżąco korygować ewentualne nadmierne napięcia, co finalnie przyspiesza i wzmacnia efekt leczniczy.

Wsparcie po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Również zakończenie procesu korekcji nie może obyć się bez manualnego zaopiekowania podlegających jej tkanek. Pomaga to przedłużyć i utrwalić osiągnięte w leczeniu rezultaty. Fizjoterapia stomatologiczna pełni wówczas również funkcję profilaktyczną, zmniejszając ryzyko powrotu do stanu sprzed rozpoczęcia leczenia i nawrotu problemów.

Zalety fizjoterapii w leczeniu ortodontycznym

Fizjoterapia stomatologiczna pozwala na wyrównanie napięć mięśniowych rejonu szczęki i twarzy, co ma niebagatelne znaczenie dla powodzenia leczenia ortodontycznego. Techniki terapii manualnej poprawiają mobilność stawów skroniowo-żuchwowych i umożliwiają poprawę funkcji życia. Praca fizjoterapeuty nie ogranicza się jednak wyłącznie do samej twarzy i głowy, ale reaguje na wszelkie możliwe asymetrie i zaburzenia strukturalne oraz funkcjonalne w ciele. Dzięki temu eliminuje nieprawidłowe wzorce adaptacyjne i kompensacyjne, które mogły przeciążać stawy skroniowo-żuchwowe i odpowiadać za ich dysfunkcje.

Holistyczne podejście

Układ kostny funkcjonuje w połączenie z układem mięśniowo-powięziowym, a to tylko jedna z wielu ważnych w ludzkim ciele korelacji biomechanicznych. Stąd dolegliwości ortodontyczne trzeba rozpatrywać całościowo. Współpraca z fizjoterapeutą w związku z problemem natury ortodontycznej i wykorzystanie możliwości terapii manualnej, znacząco przekłada się na poprawę efektywności leczenia. Przekonaj się o tym na sobie i umów wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty w gabinecie Warszawskie Kręgi.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie