Czy u dorosłej osoby można zdiagnozować zespół Aspergera?

Krzysztof Jagielski
01.05.2023

Zespół Aspergera to najczęściej diagnozowane zaburzenie ze spektrum autyzmu. I choć kojarzymy je głównie z dziećmi, to okazuje się, że tę przypadłość można zdiagnozować również u osoby dorosłej. Jeśli podejrzewasz u siebie zespół Aspergera, to poddaj się specjalistycznemu badaniu (test ADOS-2). Sprawdź, jakie obserwacje powinny Cię do tego skłonić.

Masz duże trudności z nawiązywaniem nowych znajomości

Nie chodzi o to, że nie jesteś duszą towarzystwa. Osoby z zespołem Aspergera naprawdę nie potrafią nawiązywać dobrych relacji z innymi ludźmi. Źle odczytują czyjeś intencje, nie wyczuwają kontekstu, nie zauważają wysyłanych do nich sygnałów. W dodatku nowe znajomości nie są im do niczego potrzebne – to skutek zaburzenia funkcji społecznych.

Źle czujesz się w większej grupie

Praca grupowa to dla Ciebie koszmar? Pierwsza ucieszyłaś się na wieść, że z powodu pandemii firma przechodzi na pracę zdalną? Ani myślisz o powrocie do biura? Unikasz wizyt w zatłoczonych miejscach, a najlepiej czujesz się w samotności? Są to dość typowe oznaki zespołu Aspergera, które można zaobserwować również u osób dorosłych.

Masz bardzo nietypowe hobby

Oczywiście trudno jest obiektywnie ocenić, które hobby mieści się w normie, a które już poza nią wykracza. Faktem jest natomiast, że jeśli dorosła kobieta pasjonuje się np. segregacją odpadów i poświęca jej mnóstwo czasu oraz energii, wręcz strofując sąsiadów, którzy nie przykładają do tego takiej wagi, to wypełnia o już znamiona dość osobliwego hobby.

Fatalnie reagujesz na wszelkie zmiany wokół Ciebie

Jeśli zmiana lokalizacji biurka w pracy, przemeblowanie salonu czy zmiana samochodu budzą w Tobie autentyczny lęk, to jest to jeden z możliwych objawów zespołu Aspergera. Osoby ze spektrum autyzmu zwykle bardzo źle reagują na zmiany, ponieważ czują się bezpiecznie wyłącznie w tym środowisku, które doskonale znają.

Zdiagnozowanie u Ciebie zespołu Aspergera może być o tyle ważne, że pozwoli Ci zrozumieć przyczyny swojego zachowania i cech charakteru, a następnie podjąć specjalistyczną terapię – ma ona na celu ułatwienie Ci funkcjonowania w relacjach społecznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie