Dlaczego nadmiar alkoholu niszczy Twoje zdrowie?

Krzysztof Jagielski
09.08.2021

Lubisz od czasu do czasu wypić piwo czy coś mocniejszego? To oczywiście żadna zbrodnia i taka okazjonalna dawka alkoholu nie powinna wyrządzić Ci krzywdy. Gorzej, gdy picie jest stałym elementem Twojego weekendu, a i w tygodniu nie odmawiasz sobie kilku piw po pracy. Dowiesz się, jak nadmiar alkoholu fatalnie wpływa na Twoje zdrowie.

Nadużywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka wielu groźnych chorób

Tak, alkohol, nawet w niedużym stężeniu (np. zawarty w piwie), ale przyjmowany regularnie przez wiele lat, może wywoływać takie choroby, jak:

  • nowotwory jamy ustnej,
  • nowotwór gardła,
  • nowotwór trzustki,
  • nowotwór jelita grubego,
  • marskość wątroby,
  • alkoholowe stłuszczenie choroby,
  • alkoholowe zapalenie wątroby,
  • ostre i przewlekłe zapalenie trzustki.

To nie są przelewki. Każda z tych chorób może prowadzić do kalectwa lub śmierci. Czas najwyższy, abyś zdał sobie sprawę z tego, że z chemicznego punktu widzenia alkohol jest toksyną, która zatruwa Twój organizm, a już na pewno w nadmiarze.

Alkohol negatywnie wpływa na pracę Twojego mózgu

Wynika to z faktu, iż alkohol ma działanie neurodegeneracyjne, czyli po prostu uszkadza połączenia nerwowe. To dlatego w stanie upojenia masz bełkotliwą mowę, gadasz bzdury i masz trudności ze skleceniem kilku poprawnych zdań. Regularne picie alkoholu negatywnie odbija się na Twoim intelekcie, może powodować trudności w uczeniu się, pracowaniu czy nawet rozumieniu tekstu czytanego.

Alkohol tuczy

Jeśli dbasz o formę i jesteś aktywny fizycznie, to masz bardzo dobry powód, aby ograniczyć spożycie alkoholu lub całkowicie wykluczyć go ze swojej diety. Alkohol pod każdą postacią – nawet wina – jest po prostu tuczący, a wypijany w okresie cyklu treningowego fatalnie odbija się na efektywności ćwiczeń. Jeśli więc np. pozwalasz sobie na kilka piw po morderczym treningu na siłowni, to zdaj sobie sprawę z tego, że męczysz się kompletnie bez sensu.

Na koniec pamiętaj: od alkoholu łatwo jest się uzależnić. Choroba alkoholowa ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów wśród Polaków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie