Makowiec nie tylko na Święta – sprawdź, jak urozmaicić to popularne ciasto!

Krzysztof Jagielski
24.07.2020

Tradycyjny makowiec najczęściej kojarzy nam się ze świętami Bożego Narodzenia lub Wielkanocą. Wtedy to pyszne ciasto zajmuje jedno z najważniejszych miejsc na świątecznym stole. Jego wyjątkowy aromat i unikalny smak sprawiają, że niemal każdy domownik czy gość chętnie sięga po kolejny kawałek. Jednak makowiec nie zawsze musi być przygotowany w formie tradycyjnej strucli i tylko na specjalne okazje. Jak urozmaicić to pyszne ciasto?

Dlaczego makowiec jest wyjątkowy?

Potrawy z makiem w roli głównej były dla naszych przodków wyjątkowo ważne. Składnik ten zajmuje szczególne miejsce w kuchni – jeszcze od czasów słowiańskich, kiedy to spożywany był podczas najważniejszych rodzinnych uroczystości – świąt, wesel czy dożynek. Znajdujące się w jednej makówce tysiące małych ziarenek symbolizowały także urodzaj i płodność, a zjedzenie makowca czy kutii w czasie Bożego Narodzenia miało zapewniać szczęście i chronić przed złymi siłami przez cały następny rok. Choć w obecnych czasach rzadko pamiętamy o tak ciekawej tradycji spożywania makowców, to jednak wciąż uwielbiamy i chętnie sięgamy po przepisy na to wspaniałe i aromatyczne ciasto.

Różne formy makowca

Najczęściej makowiec występuje w formie strucli, w której warstwa masy makowej (najczęściej z dodatkiem bakalii) jest zawinięta z ciastem drożdżowym, a następnie upieczona na złoty kolor. Popularna jest także odmiana strucli, gdzie ciasto znajduje się jedynie na zewnątrz, a środek wypełnia duża ilość masy. Makowca można przyrządzić także w formie warstwowego placka lub tarty, której spód zazwyczaj stanowi ciasto kruche.

Masa makowa daje się łatwo formować i pasuje niemal do każdego rodzaju wypieków. W połączeniu z charakterystycznie rozwarstwiającym się ciastem francuskim w niecałą godzinę można upiec aromatyczny i delikatny makowiec, otoczony cieniutką warstwą chrupiącej skórki. Masa makowa może być także świetnym dodatkiem do puszystych drożdżówek i bułeczek, którym najczęściej nadaje się kształt ślimaczków, supełków albo wiatraczków.

Makowiec z dodatkami? Pycha!

Choć typowy makowiec zawijany jest najbardziej popularną formą ciasta z makiem, to jednak z powodzeniem masę makową można upiec w towarzystwie innych składników. Mak świetnie smakuje wraz z serem – łącząc te dwa składniki stworzymy pyszny placek z efektownymi warstwami. Połączenie masy makowej o delikatnie migdałowym aromacie oraz waniliowo-śmietankowego smaku sera to zestawienie doskonałe, któremu trudno się oprzeć.

Wspaniałym połączeniem na placku czy w drożdżówce jest masa makowa i budyniowa, którą najczęściej przygotowuje się zaledwie z kilku składników. Wystarczy na mleku ugotować biały budyń (np. aromatyczny Budyń o smaku waniliowym WINIARY), wmieszać garść płatków migdałowych i przestudzić. Obie masy najlepiej wykładać na cieście po łyżce na zmianę, tworząc efektowną szachownicę.

Masa makowa świetnie komponuje się także z owocami, zwłaszcza z delikatnymi brzoskwiniami, kokosem, jabłkami a nawet słodkimi gruszkami. Owoce można pokroić na mniejsze kawałki i zawinąć w strudli wraz z makiem, lub przyrządzić placek w warstwach z np. kruchym ciastem na spodzie. Można także upiec puszysty makowiec z jabłkami i kaszą manną, który nie posiada spodu (przez co jest wyjątkowo łatwy w przygotowaniu), a swój wyjątkowy smak i delikatność zawdzięcza słodkim jabłkom oraz rodzynkom.

Jak dekorować makowca?

Makowiec zawijany tworzy niezwykły smakowy duet z białym i delikatnym lukrem, do którego można dodać smażoną lub kandyzowaną skórkę pomarańczową, oprószyć go makiem lub drobno pokrojonymi orzechami włoskimi zanim całkowicie stężeje. Wierzch makowca w formie placka lub drożdżówki najładniej się prezentuje pod cienką warstwą chrupiącej kruszonki, płatków migdałowych, cukru pudru lub rozpływającej się w ustach bezowej kołderki, nadającej ciastu nie tylko lekkości, ale także fantastycznie słodkiego smaku.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie