Niepłodność jest bardzo trudnym tematem dla większości mężczyzn – zwłaszcza, jeśli to u nich diagnozuje się przyczynę, dla której para nie może mieć dzieci w sposób naturalny. Powody bywają bardzo różne, od tych typowo medycznych, po związane z niehigienicznym trybem życia. Najczęściej diagnozowane przyczyny niepłodności u mężczyzn wymieniamy w naszym poradniku.
Powszechnie uważa się, że gospodarka hormonalna ma wpływ na płodność przede wszystkim kobiety. Okazuje się jednak, że zaburzenia w tym obszarze decydują również o tym, czy potomka będzie w stanie spłodzić mężczyzna. Jedną z przyczyn męskiej niepłodności jest chociażby zespół Kallmana – prowadzi on do wtórnej niewydolności hormonalnej jąder. Do tego trzeba wspomnieć o chorobach przysadki mózgowej, także mających bezpośredni wpływ na płodność.
Możemy je podzielić na wrodzone oraz nabyte. Wśród przyczyn niepłodności u mężczyzn związanych z tego typu wadami należy wymienić między innymi brak jąder (anorchizm), brak jednego jądra (monorchizm), ulokowanie jąder poza moszną, stulejka, zbyt krótkie wędzidełko czy też wierzchniactwo. Nierzadko w trakcie ustalania przyczyny problemu wykrywane są groźne choroby, jak rak jądra czy wodniak jądra.
Jest to bardzo ogólna przyczyna męskiej niepłodności, którą powodują inne schorzenia, głównie choroby ogólnoustrojowe. Trzeba tutaj wymienić chociażby choroby tarczycy, cukrzycę, stwardnienie rozsiane, ale też przebytą w dzieciństwie świnkę, której powikłaniem było zapalenie jąder.
Często po wnikliwych badaniach i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem okazuje się, że spadek jakości nasienia jest spowodowany złymi, niezdrowymi nawykami mężczyzny. Wśród czynników ryzyka niepłodności wymienia się przede wszystkim palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość, niską aktywność fizyczną, tłustą i słodką dietę, siedzący tryb życia. U niepłodnych mężczyzn można zaobserwować niedobory żywieniowe, w tym selenu i cynku.
Problem niepłodności u mężczyzn stale postępuje, co skłoniło naukowców do bliższego przyjrzenia się temu niepokojącemu trendowi. Okazało się, że jedną z przyczyn może być stałe narażanie organizmu na kontakt ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, w tym zawartymi w jedzeniu. Wymieńmy tutaj metale ciężkie, pestycydy, organiczne środki chemiczne, a także promieniowanie.