Rzucenie palenia to jedna z najlepszych decyzji, jakie może podjąć osoba uzależniona od nikotyny. Nie ma żadnych wad tego rozwiązania, a wyłącznie same zalety. Początki są oczywiście trudne, natomiast każdy dzień bez papierosa przybliża Cię do dłuższego, zdrowszego życia i minimalizuje ryzyko chorób związanych z paleniem wyrobów tytoniowych, jak POChP czy rak płuca. Pierwsze korzyści z rzucenia palenia odczujesz już po 2-3 tygodniach.
Jeśli w ostatnim czasie miewałeś już problemy z przejściem spaceru bez zadyszki, wchodzeniem po schodach czy pracą fizyczną w ogrodzie, to po kilku tygodniach od rzucenia palenia na pewno zauważysz, jak poprawiła się Twoja kondycja. Kto wie, może zmobilizujesz się do regularnego uprawiania sportu?
Palacze wyrobów tytoniowych bardzo często mają zaburzone zmysły smaku i powonienia. Po rzuceniu nałogu ze zdziwieniem odkryjesz, że wyczuwasz zupełnie inne zapachy w domu czy w mieszkaniu, a potrawy serwowane przez żonę smakują o wiele lepiej.
Kaszel i chrypka to standardowe objawy, na jakie narzekają osoby palące wyroby tytoniowe. Już po kilku tygodniach od rzucenia palenia zauważysz, że te problemy są o wiele mniej nasilone lub całkowicie ustąpiły – Twój głos również może się nieco zmienić.
W ciągu pierwszych kilku dni bez papierosa będzie Ci towarzyszyć silne rozdrażnienie, jednak to w końcu minie. Długofalowym efektem rozstania z nałogiem będzie natomiast poprawa Twojego dobrostanu psychicznego. Na pewno zauważysz, że lepiej radzisz sobie z sytuacjami stresowymi, nie reagujesz tak wybuchowo jak wcześniej, trudniej jest Cię wyprowadzić z równowagi.
Przyznasz chyba, że są to korzyści, dla których naprawdę warto rzucić palenie, czyli jeden z najbardziej szkodliwych nałogów. Trzymamy kciuki!