Pierwsze korzyści z rzucenia palenia, które zauważysz już po kilku tygodniach

Krzysztof Jagielski
22.11.2023

Rzucenie palenia to jedna z najlepszych decyzji, jakie może podjąć osoba uzależniona od nikotyny. Nie ma żadnych wad tego rozwiązania, a wyłącznie same zalety. Początki są oczywiście trudne, natomiast każdy dzień bez papierosa przybliża Cię do dłuższego, zdrowszego życia i minimalizuje ryzyko chorób związanych z paleniem wyrobów tytoniowych, jak POChP czy rak płuca. Pierwsze korzyści z rzucenia palenia odczujesz już po 2-3 tygodniach.

O wiele lepsza kondycja

Jeśli w ostatnim czasie miewałeś już problemy z przejściem spaceru bez zadyszki, wchodzeniem po schodach czy pracą fizyczną w ogrodzie, to po kilku tygodniach od rzucenia palenia na pewno zauważysz, jak poprawiła się Twoja kondycja. Kto wie, może zmobilizujesz się do regularnego uprawiania sportu?

Szersze spektrum rozpoznawanych zapachów i smaków

Palacze wyrobów tytoniowych bardzo często mają zaburzone zmysły smaku i powonienia. Po rzuceniu nałogu ze zdziwieniem odkryjesz, że wyczuwasz zupełnie inne zapachy w domu czy w mieszkaniu, a potrawy serwowane przez żonę smakują o wiele lepiej.

Brak kaszlu i chrypki

Kaszel i chrypka to standardowe objawy, na jakie narzekają osoby palące wyroby tytoniowe. Już po kilku tygodniach od rzucenia palenia zauważysz, że te problemy są o wiele mniej nasilone lub całkowicie ustąpiły – Twój głos również może się nieco zmienić.

Mniejsze rozdrażnienie

W ciągu pierwszych kilku dni bez papierosa będzie Ci towarzyszyć silne rozdrażnienie, jednak to w końcu minie. Długofalowym efektem rozstania z nałogiem będzie natomiast poprawa Twojego dobrostanu psychicznego. Na pewno zauważysz, że lepiej radzisz sobie z sytuacjami stresowymi, nie reagujesz tak wybuchowo jak wcześniej, trudniej jest Cię wyprowadzić z równowagi.

Przyznasz chyba, że są to korzyści, dla których naprawdę warto rzucić palenie, czyli jeden z najbardziej szkodliwych nałogów. Trzymamy kciuki!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie