Po czym poznasz, że rama roweru jest dla Ciebie za mała?

Krzysztof Jagielski
21.07.2023

Jeśli przy wyborze nowego roweru kierowałeś się tylko ceną i designem, to istnieje wysokie ryzyko, że popełniłeś poważny błąd i masz albo za mały, albo za duży jednoślad. To typowy problem wynikający z braku świadomości na temat istnienia różnych rozmiarów ram rowerowych – w tym L i XL. Najczęściej panowie kupują sobie zbyt małe rowery, co można dość łatwo rozpoznać w trakcie przejażdżki.

Ból przedramion

Jeśli w czasie jazdy, już po kilku kilometrach, zaczynają drętwieć Ci przedramiona i odczuwasz w nich ból, szczególnie w stawach łokciowych, to przyjmujesz złą pozycję, nadmiernie obciążając ręce. Jeśli nie ma już możliwości wyregulowania kierownicy, to niemal na pewno rama roweru jest dla Ciebie zbyt mała.

Ból barków

Po wycieczce rowerowej odczuwasz dziwny ból całych barków, a nawet szyi? Jest to kolejny sygnał świadczący o przyjmowaniu niepoprawnej pozycji. W pierwszej kolejności spróbuj podwyższyć kierownicę, a jeśli nie masz już pola do regulacji, to pozostaje Ci tylko wymienić rower na taki, który rozmiarowo jest dopasowany do Twojego wzrostu.

Brak możliwości przyjęcia wyprostowanej pozycji

W czasie jazdy na rowerze powinieneś mieć możliwość wyprostowania pleców przy jednoczesnym trzymaniu rąk na kierownicy. Jeśli nie wchodzi to w grę, a nie da się już podwyższyć kierownicy, to wiesz już, że masz po prostu za mały rower.

Zahaczenie piętami o elementy roweru

W trakcie jazdy wielokrotnie zdarza Ci się zahaczyć piętą o stópkę roweru, tylne elementy ramy czy nawet zespół przerzutek i łańcuch? Może to świadczyć o tym, że dana rama jest dla Ciebie za krótka, a problem nasiliłby się, gdybyś miał za plecami fotelik dla dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie