Wybór akcesoriów przy urządzaniu łazienki dostarcza nam wielu możliwości aranżacyjnych. Jednym z interesujących dodatków mogą okazać się także ręczniki kąpielowe. Zawieszone na relingach lub leżące na otwartych pólkach mogą stanowić ciekawy kolorystyczny akcent, który uczyni łazienkę jeszcze bardziej ciepłą i przytulną. Jednak nie powinniśmy przy okazji zapomnieć o ich funkcjonalności i przeznaczeniu.
Zdarza się, że efekt wizualny czy dekoracyjny może przysłonić względy praktyczne. Niestety, jeśli chodzi o ręczniki kąpielowe, nie można przymykać oczu na kilka ważnych wymogów higienicznych, które powinny spełnić:
1. Grube ręczniki kąpielowe z czystej bawełny dobrze chłoną wilgoć, ale długo schną. Nie wolno odkładać na półkę niedosuszonych - może nas później rozczarować ich przykry zapach.
2. Przed wypraniem powinniśmy użyć ręcznika maksymalnie trzy razy. Przy wyborze powinniśmy najpierw pomyśleć, czy będziemy w stanie często je prać i suszyć, zanim ręczniki kąpielowe w reprezentacyjnej wersji pojawią się w łazience gotowe do użytku.
3. Co gorsze, źle wysuszone ręczniki są również idealnym mieszkaniem dla organizmów jednokomórkowych, których pewna ilość zawsze przetrwa nawet po wypraniu.
4. Łazienka nie jest najlepszym miejscem do przechowywania suchych ręczników. Po jakimś czasie wchłoną wilgoć, której zawsze możemy się spodziewać w łazience. A wtedy - patrz punkt 3.
Reasumując, grube, dwustronne, puszyste ręczniki kąpielowe wymagają wielu starań, by nie zmienić się w siedlisko przykrego zapachu lub drobnoustrojów. Przy wyborze konkretnych egzemplarzy należy dwa razy pomyśleć, czy jesteśmy w stanie spełnić te wszystkie wymagania. Alternatywą będą atrakcyjne wizualnie ręczniki bambusowe, w których miękkość bawełny została uzupełniona o higroskopijne właściwości włókien z azjatyckiej rośliny. W efekcie otrzymujemy ręcznik wyraźnie lżejszy, równie chłonny i miły w dotyku, a także o wiele szybciej schnący. Można także zastąpić tradycyjne ręczniki kąpielowe produktami z mikrofibry i mikrofazy, choć te kojarzą się głównie z podróżą i uprawianiem sportu.
Artykuł partnera.