Aluminium vs karbon – który rower szosowy jest lepszy?

Mariusz Siwko
02.05.2018

W wyborze najlepszego materiału na rower szosowy pomaga przemyślenie wielu kwestii. Zarówno aluminium jak i karbon posiadają wielu zwolenników i przeciwników, którzy wymieniają różnorodne wady i zalety każdego z tych tworzyw. Cechami branymi pod uwagę w kwestii doboru odpowiedniego roweru szosowego jest jego cena, waga, wytrzymałość, sztywność konstrukcji.

Cena decyduje o wszystkim

Pod względem kosztów, na pewno tańsze są rowery aluminiowe. Jest to przede wszystkim związane z wagą, ponieważ im rower lżejszy, tym jego cena rośnie. Jeżeli uprawiasz kolaż od niedawna i tak naprawdę jesteś osobą początkującą, stawiającą pierwsze kroki w tym sporcie, najlepiej jeżeli wybierzesz tani rower szosowy, który pozwoli Ci na to, żeby nie zrazić się do sportu. Na pewno szkoda będzie straty pieniędzy, jaka zaistnieje, kiedy odsprzedasz już używany rower szosowy po niższej cenie.

Ma to istotne znaczenie szczególnie, jeżeli o kolarstwie jeszcze nic nie wiesz i dopiero zaczynasz je praktykować. Dopiero kiedy przekonasz się do tego sportu, przyzwyczaisz się do stylu jazdy i odnajdziesz w tym swoją pasję, warto będzie inwestować w rower wykonany z karbonu. Dlatego też pod względem naruszenia zawartości naszego portfela rowery aluminiowe z pewnością robią to mniej drastycznie, a więc wygrywają pod względem argumentu jakim jest cena.

Czy ciężar coś zmienia?

Dlaczego waga jest tak istotna, kiedy wybierasz idealny rower szosowy? W tym stylu jazdy liczy się przede wszystkim prędkość, jest niezwykle istotne w jej osiąganiu, jaki ciężar ma przemieszczający się rower z kierowcą. Z tego też względu każde kilka gramów mniej pozwala na osiągnięcie odpowiednio większej prędkości. Jest to istotne przede wszystkim dla wymagających, doświadczonych sportowców. Jednak ze względu na to, że istotna jest również waga kierowcy, należy koniecznie przemyśleć czy zakup lżejszego, lecz droższego przy tym roweru, będzie pomocny, przy masie człowieka.

Rower karbonowy z pewnością jest wiele lżejszy od roweru aluminiowego, jednak należy zwrócić uwagę, czy robi to różnicę, przy ostatecznej sumie ciężaru kierowcy i jego pojazdu. Rower karbonowy zawsze można kupić później, kiedy masa osiągana przez sportowca jest już znacząca w osiąganiu lżejszej masy, a więc większej prędkości duetu roweru i człowieka.

Który materiał jest bardziej wytrzymały?

Pod względem trwałości roweru trzeba oddać wyższość materiałów aluminiowych nad karbonowymi. Jest to spowodowane metodą tworzonej konstrukcji oraz cechami fizycznymi wykorzystywanego tworzywa, z którego stworzony jest rower szosowy. Chociaż poziom sztywności zależy od marki i modelu, a więc jakości jej wykonania, to rama aluminiowa jest pod tym względem o wiele porządniejsza.

Mały ciężar ramy karbonowej powoduje, że jest ona równocześnie mniej trwała, a więc podatniejsza na wyginanie, pękanie, odkształcenia nie wracające do poprzedniej pozycji. Jednak można ją skleić, co ułatwia możliwości naprawy roweru wykonanego z tego materiału. Jeżeli więc chcesz być pewien, że Twój rower nie zostanie szybko zniszczony lub odkształcony postaw na rower szosowy, którego rama wykonana jest z aluminium.

Chcesz, żeby było przede wszystkim wygodnie?

Rower szosowy, którego głównym tworzywem jest karbon, są specjalnie zaprojektowane pod względem konstrukcji, w ten sposób, aby możliwe drgania, które powstają podczas wyjątkowo szybkiej jazdy drogą wykonaną z asfaltu, zostały stłumione. Amortyzująca konstrukcja sprawia, że znacznie poprawia się komfort treningu, czy też podróży sportowca.

Polskie drogi niestety obfite są w łatane dziury, częste zmiany nawierzchni, czy też nienaprawiane nierówności spowodowane przejazdem ciężkich samochodów, zmęczeniem asfaltu, czy też po prostu nieprecyzyjnym wykonaniem. Z tego powodu, że drgania wywoływane przez tego typu nieprzyjemności, są wyjątkowo odczuwalne przez rowerzystów, inwestycja w rower szosowy z ramy karbonowej może okazać się bardzo dobrą inwestycją przydatną na lata.


Ze względu na to, że każdy z nas jest inny i kierują nim różne potrzeby, należy dokładnie przemyśleć podane powyżej kwestie dotyczące wyboru materiału, z którego wykonany jest rower szosowy. Każdy wybór poparty jest argumentami przedstawiającymi zarówno zalety jak i wady danego tworzywa. Żaden wybór nie jest idealny dla każdego, ale każdy wybór może być idealny dla Ciebie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie