Andropauza: co warto o niej wiedzieć?

Piotr Kowalczyk
05.05.2020

Z pewnością słyszałeś o menopauzie, czyli przekwitaniu u kobiet. Czy jednak wiesz, że całkiem podobny problem może występować u mężczyzn? Męskie przekwitanie to andropauza. Co prawda jej objawy nie zawsze są dokuczliwe dla faceta, ale potrafią nieźle zaniepokoić i zaburzyć normalne funkcjonowanie. Dowiedz się, czym dokładnie jest andropauza, jakie są jej objawy i kiedy można ją u siebie zaobserwować.

Co to jest andropauza?

Andropauza jest stanem hormonalnym, w którym u mężczyzny następuje znaczący spadek poziomu testosteronu. Ma to związek z upośledzeniem czynności hormonalnej oraz rozrodczej jąder. Skala tego zjawiska jest mocno indywidualna. U każdego mężczyzny z wiekiem obserwuje się spadek testosteronu, jednak nie u wszystkich przynosi to dokuczliwe skutki.

Kiedy zaczyna się andropauza?

Nie ma reguły. Są mężczyźni, którzy nawet w sędziwym wieku nie zauważą u siebie żadnych niepokojących objawów. Znane są jednak także przypadki facetów, którzy już w wieku 30-40 lat zaczynają mieć wyraźne problemy w związku ze spadkiem testosteronu. Generalnie jednak za naturalny okres andropauzy uznajemy wiek starczy – 80-letni mężczyzna ma aż o 40% mniej testosteronu niż wtedy, gdy miał 20 lat.

Objawy andropauzy

Choć andropauza jest spowodowana głównie spadkiem poziomu testosteronu, to warto wiedzieć, że towarzyszy temu także obniżenie wartości hormonu wzrostu oraz DHEA. Stan ten może wywoływać bardzo nieprzyjemne objawy, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • Spadek libido
  • Problemy seksualne, trudności z osiągnięciem erekcji
  • Stany depresyjne
  • Bezsenność
  • Wzrost masy ciała, otyłość brzuszną
  • Spadek siły fizycznej
  • Nadmierna potliwość
  • Łamliwość kości

Andropauza może mieć również wpływ na zwiększenie ryzyka poważnych chorób, w tym układu krążenia. Wiąże się ją również z prawdopodobieństwem zachorowania na cukrzycę.

Czy andropauzę się leczy?

W tym momencie nie dysponujemy żadną skuteczną terapią, choć u niektórych pacjentów, uskarżających się na bardzo nieprzyjemne objawy andropauzy, zwłaszcza w stosunkowo młodym wieku, stosuje się terapię hormonalną z wykorzystaniem androgenów, czyli męskich hormonów. Nie ma jednak pewności, że przynosi to oczekiwane efekty w dłuższym czasie, natomiast niepokój lekarzy budzi wysokie ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie