Ból w pośladku? To może być przykurcz mięśni pośladkowych!

Remigisz Szulc
06.03.2023

Nie wszyscy wiedzą, że w ludzkich pośladkach znajdują się mięśnie. Pełnią one bardzo ważną funkcję w organizmie – to dzięki nim możemy swobodnie chodzić czy wykonywać przysiady. U większości osób nieaktywnych fizycznie mięśnie pośladkowe są zaniedbane, osłabione i tym samym mocno narażone na różnego rodzaju urazy. Najczęstszą przyczyną bólu w pośladku jest przykurcz mięśni pośladkowych. Co to takiego? Dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest przykurcz mięśni pośladkowych?

Przykurcz mięśni pośladkowych to patologiczny stan, w którym dochodzi do nadmiernego napięcia mięśnia pośladkowego mniejszego, średniego lub większego. Objawem tej przypadłości jest silny ból w pośladku, któremu może również towarzyszyć miejscowa twardość. Ból często promieniu do kończyny dolnej, co może sugerować specyficzną postać przykurczu – zespół mięśnia gruszkowatego (jedną z najczęstszych przyczyn rwy kulszowej).

Dlaczego dochodzi do przykurczu?

Główną przyczyną przykurczu mięśni pośladkowych jest ich gwałtowne użycie – czyli np. wykonanie głębokiego przysiadu. Jest to typowa przypadłość u osób, które są nieaktywne fizycznie, prowadzą siedzący tryb życia, natomiast nagle – najczęściej podczas pracy fizycznej – mocno obciążą mięśnie pośladkowe.

Inną przyczyną przykurczu może być uraz mechaniczny, czyli np. silne stłuczenie.

Co robić?

Jeśli podejrzewasz u siebie przykurcz mięśni pośladkowych, to w pierwszej kolejności spróbuj je odciążyć – w tym celu połóż się i przyjmij pozycję, w której ból jest mniejszy. Możesz sięgnąć po środek przeciwzapalny i przeciwbólowy, najlepiej w formie żelu, do stosowania miejscowego.

Jeśli po kilku dniach ból nie ustąpi, to warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który może Cię skierować do ortopedy.

W przypadku przykurczu mięśni pośladkowych, a zwłaszcza zespołu mięśnia gruszkowatego, wskazane jest poddanie się rehabilitacji, która ma na celu wzmocnienie uszkodzonych struktur i tym samym zminimalizowanie ryzyka nawrotu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie