Buty oxfordy – synonim męskiej elegancji

Remigisz Szulc
24.06.2024

Oxfordy to męskie buty, które muszą znaleźć się w szafie każdego eleganckiego pana. Jeśli lubisz klasyczny styl, to oxfordy idealnie się w niego wpisują. Co warto o nich wiedzieć? Kiedy należy zakładać oxfordy? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Jak wyglądają oxfordy?

Oxfordy to klasyczne buty męskie, które charakteryzują się zamkniętą przyszwą (częścią buta, która obejmuje sznurowanie). Jest to jeden z najbardziej formalnych stylów obuwia męskiego,

Co ważne, oxfordy zawsze mają sznurowanie, a sznurówki są wszyte blisko siebie, co sprawia, że buty te prezentują się bardziej zgrabnie, wysmuklając męskie stopy.

Klasyczne oxfordy charakteryzuje prosty, minimalistyczny design bez zbędnych ozdób, dzięki czemu są stosunkowo uniwersalnym rodzajem obuwia, idealnie pasującym do formalnych stylizacji.

To warto wiedzieć:

Oxfordy są najczęściej wykonane ze skóry, chociaż znajdziemy również modele z zamszu.

Kiedy należy zakładać oxfordy?

Jak przystało na eleganckie obuwie, oxfordy doskonale korespondują z formalnymi stylizacjami. Śmiało możesz je założyć na:

  • Wesela, bankiety, wielkie wyjścia - pasują do garniturów, smokingu, a nawet fraka.
  • Spotkania biznesowe;
  • Oficjalne kolacje;
  • Ważne uroczystości rodzinne.

Jak nosić oxfordy?

Oxfordy są perfekcyjnym dodatkiem do każdej formalnej stylizacji, szczególnie dobrze pasując do garnituru czy smokingu. Wielu panów, zwłaszcza preferujących styl smart casual i lubiących bawić się modową konwencją, zakłada oxfordy do spodni typu chino, a nawet do dżinsów, łącząc je z elegancką koszulą, dzianinową marynarką czy blezerem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie